Zmluvy s dodávateľmi a register partnerov verejného sektora

Pri uzatváraní zmluvy s podnikateľom, ktorý je v považovaný za partnera verejného sektora, by obec nemala zabudnúť preveriť otázku jeho zápisu v registri partnerov verejného sektora (RPVS). Zároveň treba skontrolovať, či je identifikovaný aj konečný užívateľ výhod podnikateľa, a či bola identifikácia konečného užívateľa výhod riadne overená.

Táto povinnosť sa týka každej zmluvy, ktorej plnenie presahuje 100 000 eur, ak ide o jednorazovo poskytnuté plnenie, alebo ktorej plnenie presahuje 250 000 eur, ak ide o viaceré čiastkové alebo opakujúce sa plnenia. Nové overenie alebo identifikácia nie sú potrebné, ak aktuálna identifikácia alebo overenie nie sú staršie ako šesť mesiacov. Hoci zabezpečovanie riadnych zápisov v registri je úlohou samých podnikateľov, do ťažkostí sa môžu dostať aj obce. A to vtedy, ak si zápis svojho zmluvného partnera nepreveria. Pokuta za priestupok, ktorý tým obec môže spáchať môže dosiahnuť až sumu 100 000 eur.

A ak v procese verejného obstarávania obec uzavrie zmluvu s podnikateľom (alebo jeho subdodávateľ), ktorý nie je do registra zapísaný vôbec, hrozí obci pokuta až do výšky 5% zmluvnej ceny. Preto – ak môžeme poradiť – výraz „register partnerov verejného sektora“ si dobre zapamätajte. A spomeňte ho pred každým, s kým bude vaša obec uzavierať nejakú zmluvu.
Zápisy podnikateľov v registri partnerov si možno ľahko overiť TU. V prípade, ak by niektorý s dodávateľov potreboval pomôcť so zápisom do registra partnerov verejného sektora, stačí prejsť na našu stránku, kontaktovať nás a my sa o všetko postaráme.