• Uvod
  • Obec
  • Čo prináša samosprávam lex atentát?

Čo prináša samosprávam lex atentát?

Prečítať článok:

Playback speed:


Dňa 27.06.2024 schválila Národná rada zákon o niektorých opatreniach na zlepšenie bezpečnostnej situácie v Slovenskej republike. Pre zákon sa už stihol ujať ľudový názov “lex atentát”. Niet sa čo čudovať, ide o reakciu na nedávny útok na predsedu vlády.

Zákon je súborom šiestich noviel, ktorými sa menia viaceré predpisy. Jedným z nich je aj zákon o zhromažďovacom práve. Pretože v tejto oblasti majú určité kompetencie aj obce, ide o vhodnú tému pre náš blog. Informácie, ktoré sa v procese prípravy zákona dostávali na verejnosť, dávali totiž dôvod na znepokojenie. Hovorilo sa trebárs, že zodpovednosť za zákonný priebeh verejných zhromaždení bude prenesená na obce. A to s tým, že ak dôjde k porušeniu podmienok ich zvolávania a organizovania, budú to práve obce, komu bude udelená pokuta.

Ak by sa takéto ustanovenie do zákona naozaj dostalo, bol by to problém. Kvôli riziku pokút by napríklad obce mohli byť tlačené k zakazovaniu aj celkom neškodných zhromaždení. Tieto obavy sa našťastie nenaplnili. Hlavná zmena zákona spočíva v rozšírení okruhu miest, kde sa zhromaždenia nesmú konať a kde ich konanie obec musí zakázať. Z konania zhromaždení je po novom automaticky vylúčené okolie Národnej rady, vlády, Ústavného súdu alebo sídla prezidenta (resp. miesta, kde tieto orgány pracujú).

Obec musí zakázať aj také zhromaždenia:

  • kde by mohlo dôjsť ku konfliktom s účastníkmi skôr zvolaných zhromaždení,
  • by sa mali konať pod oknami osôb, ktorých činnosť je dôvodom zhromaždenia a
  • ktoré by sa mali konať v oblastiach určených na bývanie a hrozí, že neprimerane zasiahnu do práva na súkromie väčšieho počtu osôb.

Viac zásadných zmien v zákone o zhromažďovacom práve niet. Vzhľadom na okolnosti prijatia zákona, sa veľká časť verejnosti na zásahy do zhromažďovacieho práva díva podozrievavo. Súdiac (aspoň) podľa textu zákona sú však podľa nás tieto obavy neopodstatnené. Každopádne, rozhodujúca bude nakoniec prax. A to nielen obcí, ale aj súdov, ktoré budú prípadné zakázané zhromaždenia posudzovať. Potom sa ešte k téme môžeme vrátiť.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: , , , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU