Prečítať článok:
Playback speed:
Predstavte si situáciu:
Obecné zastupiteľstvo z dôvodu osobitného zreteľa schváli prenajatie obecného majetku osobe A. Po takomto schválení starosta uzavrie menom obce trojstrannú zmluvu s osobou A a osobou B. Touto zmluvou sa právo nájmu, ktoré zastupiteľstvo schválilo osobe A, postúpi na osobu B. S osobou B aj obec uzavrie nájomnú zmluvu. Je tento postup v poriadku?
Myslíme si, že nie. Dochádza tu totiž k obchádzaniu kontrolných právomocí obecného zastupiteľstva. Niekto by mohol namietať, že pokiaľ sú podmienky nájmu s osobou B totožné s tými, ktoré mala dostať osoba A, nemal by to byť problém. My si myslíme, že to problém je. Ide o to, že ak by obecné zastupiteľstvo malo hlasovať o nájme pre osobu B, možno by tento nájom nikdy nebolo schválilo. Pri schvaľovaní nájmu totiž zastupiteľstvo neposudzuje len zámer samotný (podmienky nájmu), ale aj osobu, s ktorou sa obec chystá nájom uzavrieť. Úspech schvaľovaného zámeru predsa nezávisí len od kvality zámeru, ale aj osoby, s ktorou doň obec vstupuje.
Takže to, že poslanci odobria prenájom osobe A neznamená, že by konali rovnako aj ak by vedeli, že sa nájom uzaviera s osobou B. Z tohto dôvodu je v prípade ako je tento potrebná obozretnosť. A teda, ak starosta uvažuje, že zastupiteľstvom schválený nájom uzavrie s niekým iným, ako je pôvodne schválená osoba, je potrebné si nového nájomcu opäť nechať schváliť. Obec sa tak vyhne zbytočným komplikáciám.
Značky: hlasovanie o nájme, obchádzanie kontrolných právomocí obecného zastupiteľstva, postúpenie práva zo zmluvy, prenajatie obecného majetku