Od 1. januára 2025 je účinná nová vyhláška Ministerstva dopravy č. 281/2024 Z. z. o regulácii cien nájmu bytov vo verejnom sektore. Vyhláška bola vydaná s cieľom zabezpečiť dlhodobú udržateľnosť existujúcich nájomných bytov financovaných z verejných prostriedkov. Súčasná právna úprava už totiž neumožňovala preniesť aktuálne náklady na údržbu bytov na ich nájomcov. Na to potom doplácali ich vlastníci.
Vyhláška preto neustanovuje len maximálnu výšku nájomného, ale aj mechanizmus jeho postupného a každoročného zvyšovania, ktorým sa na maximum možno dostať (20% oproti predošlému roku). Nájomné je však vo väčšine prípadov stanovené ako pevná suma a je dohodnuté v zmluve medzi nájomcom a vlastníkom bytu. Preto vzniká otázka, či smie vlastník bytu nájomné zvýšiť aj jednostranne, bez súhlasu nájomcu.
Vyhláška však, bohužiaľ, žiadny návod v tomto zmysle neposkytuje. Zaujímavé je preto stanovisko Ministerstva dopravy, podľa ktorého vyhláška vlastníkovi právo na automatické zvýšenie nedáva. Stanovuje len určitý maximálny rámec, ktorý nemožno prekročiť. Samotné zvýšenie alebo jeho spôsob si však už vlastník bytu musí dohodnúť s nájomcom. Bez jeho súhlasu sa zvýšenie neudeje. Je teda jasné, že dobrovoľne na zvýšenie nájmu pristúpi asi len málo nájomcov. Každopádne je však možné mechanizmus automatického zvyšovania nájmu dohodnúť priamo do novouzatvorených zmlúv. Ak sa možnosť takéhoto zvýšenia do novej zmluvy vloží, navyšovanie nájmu už prebehne aj bez súhlasu nájomcu.
* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.
Značky: nájomná zmluva, nájomné, zvýšenie nájomného