• Uvod
  • Obec
  • Čo je to informačný filibustering?

Čo je to informačný filibustering?

Prečítať článok:

Playback speed:


O zákone o slobodnom prístupe k informáciám sme už písali. Písali sme aj o tom, že zákon spôsobuje bolesti hláv mnohým samosprávam. Transparentnosť je však pre riadny výkon verejnej správy nevyhnutná. A zákon ako je tento je potrebný. Ako ale zaistiť, aby sa právo na informácie nezneužívalo? Aj komunálna politika je totiž politikou a politický boj sa vedie aj tam. Šikanózne infožiadosti sú jeho neoddeliteľnou súčasťou. Práve oni sa odborne označujú výrazom “informačný filibustering”. Niektoré obce sa už proti nemu pokúšali brániť súdnou cestou. Práve vďaka nim súdna prax zadefinovala, kedy je žiadosť o poskytnutie informácie zneužitím práva. Ide o nasledovné tri podmienky:

a) požaduje sa veľký rozsah žiadaných informácií bez ohľadu na ich kvalitu,
b) predmetom žiadosti sú prevádzkové informácie a
c) zber informácií je náročný.

Voči uvedenej definícii niet čo namietať. Problém je však inde. Presvedčiť súdy, že tieto tri podmienky sú naplnené, je veľmi náročné. Urobili sme si malú analýzu existujúcej súdnej praxe a – rozsudkov v prospech orgánov verejnej správy sme našli minimum. Takže hoci sa obce naozaj niekedy oprávnene cítia ako obeť zneužitia, na súdy sa príliš spoliehať nemôžu. Ich vnútorné nastavenie je pomerne jasne dané. Samospráva tak musí hľadať iné – kreatívnejšie – metódy obrany. O nich niekedy nabudúce.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: , , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU