Prečítať článok:
Playback speed:
… alebo ako by nemali vyzerať novely zákonov
Pretože parlament je v letnej pauze a blížia sa predčasné voľby, mnoho predložených zákonov visí vo vzduchoprázdne. A je otázne, či vôbec budú schválené. Jedna z týchto čakajúcich noviel nás však zaujala. Ide o poslanecký návrh novely zákona č. 180/1995 Z. z. o niektorých opatreniach na usporiadanie vlastníctva k pozemkom.
Ako je už dobrým zvykom, ide o ďalšiu z iniciatív venovaných problému pozemkov nezistených vlastníkov. Tieto pozemky sú dlhodobo v správe SPF a identifikácia ich vlastníkov prebieha nesystematicky a na čisto individuálnej báze. Väčšinou si ju totiž z vlastnej iniciatívy zabezpečujú sami vlastníci alebo ich právni nástupcovia. Počet pozemkov s neznámymi vlastníkmi tak klesá (ak vôbec) veľmi pomaly. Takže sa opakovane objavujú návrhy, ako tento neuspokojivý stav vyriešiť.
Predložená novela navrhuje údaje neznámych vlastníkov systematicky vyšetriť a doplniť. A to formou hromadných konaní o identifikácii nezistených vlastníkov (budú možné aj individuálne identifikácie). Tieto konania by do istej miery pripomínali konania o registri obnovenej evidencie pozemkov (známe ROEPky). Ak by bol zákon prijatý a konania by sa rozbehli, problém nezistených vlastníkov by sa skutočne mohol vyriešiť. A to ústavne konformným spôsobom. Namiesto toho, aby vlastníci o svoje pozemky prišli (ako sa o to pokúšal štát), by sa ich právne postavenie upevnilo.
Celé to má však niekoľko háčikov
Prvý problém je praktický. Máme totiž pochybnosť o tom, či je na Slovensku dostatok kapacít, ktoré by takéto konania zvládli. Nezistených vlastníkov je totiž obrovské množstvo a konania vôbec nebudú jednoduché. Nemá ale zmysel prijímať zákon, ktorý sa vykoná v pár obciach. Druhý problém – podľa nás závažnejší – je právny. Hoci je navrhované konanie o identifikácii nezistených vlastníkov mimoriadne komplexné, dôvodová správa, ktorá by ho mala vysvetliť má dokopy 9 (áno, deväť) riadkov. Vzhľadom na účel, ktorý má zákon plniť, to považujeme za absolútne nedostatočné. Akú odbornú kvalitu môže mať diskusia o zákone, ktorého navrhovateľ sa neunúva vysvetliť cieľ jeho ustanovení? Prečo sa napríklad navrhuje zriadiť inštitút miestnych znalcov? A prečo majú členov príslušných identifikačných komisií voliť aj obecné zastupiteľstvá? Sú v zákone dostatočné záruky, aby sa k pozemkom nedostali rôzni podvodníci?
Takýchto otázok je mnoho a na každú z nich by si verejnosť zaslúžila odpoveď. Preto, ak o novele bude parlament vôbec rokovať, by ju už z tohto dôvodu mal stopnúť. Vôbec tým nechceme ale povedať, že problém pozemkov nezistených vlastníkov nie je treba riešiť. Tvrdíme len to, že toto riešenie musí mať určitú legislatívnu kvalitu. A k nej patrí aj solídna dôvodová správa.
Všetky materiály k novele nájdete TU.
* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.