Novela zákona o sociálnych službách začína “hrýzť”

Alebo prečo potrebujeme viac starostov v Národnej rade?

Ešte v minulom volebnom období prijala Národná rada novelu zákona o sociálnych službách (zákon č. 484/2021 Z.z.). Hoci voči novele vehementne protestovalo Združenie miest a obcí Slovenska, na verejnosti jej prijatie príliš nerezonovalo. To je škoda, pretože teraz začína novela “hrýzť”. Obce totiž od neverejných poskytovateľov sociálnych služieb, ktorí neposkytujú sociálnu službu s cieľom dosiahnuť zisk, začínajú dostávať predžalobné výzvy.

Takmer niet obce, ktorá by nemala aspoň jedného obyvateľa umiestneného v zariadení sociálnych služieb. Pritom ich prevádzkovateľmi sú dnes častokrát aj títo neverejní (súkromní) poskytovatelia. Práve oni novelou získali právo požadovať od obcí príspevky na starostlivosť. Pre mnohé obce sú tieto predžalobné výzvy nepríjemným prekvapením. A to aj preto, lebo požadované sumy sa mnohokrát zdajú premrštené.

Dá sa s tým ale niečo robiť?

Dá aj nedá. Právo poskytovateľa žiadať príspevok je fakt. Avšak vždy sa dá spochybniť výška príspevku. Zákon ju totiž stanovuje len veľmi rámcovo a domnievame sa, že prinajmenšom v tomto ohľade sa vždy oplatí zabojovať. Takže aj keď obec možno nakoniec niečo zaplatí, suma môže byť minimálna. Každej obci preto odporúčame: nikdy vopred nekapitulujte. A ak sa boríte so žiadosťami o spomínané príspevky, budeme radi ak sa nám ozvete.

Sme presvedčení, že ak by v Národnej rade sedelo viac starostov alebo starostiek, novela ako je táto, by nikdy nebola schválená.