• Uvod
  • Obec
  • Spĺňa vaša obec povinnosti súvisiace s ochranou osobných údajov?

Spĺňa vaša obec povinnosti súvisiace s ochranou osobných údajov?

Prečítať článok:

Playback speed:


Okrem radu povinností spojených s fungovaním a riadením, majú obce a mestá tiež povinnosti v oblasti ochrany osobných údajov. A to najmä v prípadoch, ak prevádzkujú kamerové systémy kontrolujúce verejný poriadok. Obce a mestá sú pritom povinné pri správe kamerových systémov dodržiavať určité pravidlá predpokladané európskou, ale tiež slovenskou legislatívou. Ide najmä o zákonnosť, transparentnosť a bezpečnosť spracúvania osobných údajov. Zároveň primeraným spôsobom sú obce a mestá povinné informovať dotknuté osoby o ich snímaní kamerovým systémom.

Okrem iných je s touto agendou spojená tiež povinnosť obcí a miest posúdiť vplyv na ochranu osobných údajov (DPIA), či vymenovať zodpovednú osobu zaoberajúcu sa ochranou osobných údajov (DPO). Zodpovedná osoba by mala dohliadať na dodržiavanie predpisov zo strany obce, či mesta. Zároveň slúži ako kontaktný bod pre dotknuté osoby, ale aj štátne orgány v prípade kontroly ochrany osobných údajov alebo pri podozreniach pri porušení zákona. Kamerové systémy by mali zhromažďovať iba nevyhnutné údaje a mali by byť chránené pred neoprávneným prístupom. Údaje by mali byť uchovávané iba po nevyhnutnú dobu a vymazané, ak nie sú potrebné na vyšetrovanie priestupkov, či trestných činov.

Spĺňa vaša obec uvedené kritériá? Ak potrebujete pomoc pri dodržiavaní týchto povinností, radi vám pomôžeme. Zároveň dávame do povedomia aj informáciu zverejnenú v médiách, podľa ktorej by obce mohli žiadať o dotácie na zavedenie alebo rozšírenie už existujúcich kamerových systémov. Viac informácií nájdete TU.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: , , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU