Prečítať článok:
Playback speed:
Činnosť stavebného úradu, hoci ide o výkon verejnej moci, sa do istej miery podobá viazanej alebo remeselnej živnosti. A to v tom zmysle, že osoba, ktorá výkon tejto činnosti odborne zastrešuje (garant), musí spĺňať určité odborné predpoklady. Niečo ako zodpovedný zástupca u živnostníka. Je pritom zaujímavé, že ak viazanú alebo remeselnú živnosť vykonáva obec, môže byť takýmto zodpovedným zástupcom aj starosta. Práve táto podobnosť niekedy zvádza k otázkam, či by starosta nemohol byť takýmto odborným garantom aj pri zabezpečovaní fungovania stavebného úradu. Samozrejme, za predpokladu, že spĺňa príslušné odborné predpoklady. Domnievame sa, že nie.
Obec, ako vykonávateľ verejnej moci, môže robiť len to, čo jej zákon výslovne dovoľuje. A ak raz zákon vo vzťahu ku garantovi stavebného úradu hovorí ako o zamestnancovi, nedá sa s tým pohnúť. Navyše, zamestnanie vo vlastnej obci starostovi výslovne zakazuje aj zákon o obecnom zriadení. Je zaujímavé, že zamestnanecký pomer odbornému garantovi/garantom stavebného úradu predpisuje starý (zákon č. 50/1976 Zb.), ale aj nový stavebný zákon (zákon č. 25/2025 Z. z.).
Možno je to škoda, pretože niektorým obciam by možnosť, aby ako odborný garant pôsobil, aj starosta, uľahčila život. Na druhej strane je pochopiteľné, že pracovné vyťaženie starostu by mu zrejme neumožňovalo plnohodnotne zastrešovať aj činnosť stavebného úradu. Každopádne, za súčasnej právnej úpravy ide len o teoretické úvahy. Zákon hovorí jasne a treba sa ho držať.
Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.
Značky: odborný zamestnanec, starosta, stavebný úrad, živnosť