• Uvod
  • Obec
  • Vlastníctvo podielu v obchodnej spoločnosti obcou

Vlastníctvo podielu v obchodnej spoločnosti obcou

Prečítať článok:

Playback speed:


Mali by obce podnikať?

Zákon o majetku obcí od samého začiatku pripúšťa, aby obec vlastnila podiely v obchodných spoločnostiach. A prostredníctvom nich podnikala. Obce túto možnosť rady využívajú a často vlastnia rovno niekoľko spoločností. To však neznamená, že robia dobre.

S vlastníctvom obchodného podielu sú totiž spojené nielen práva, ale aj povinnosti. Ide o to, že podnikanie je špecifická činnosť. Jej povaha je dosť odlišná od toho, čo obce robia pri plnení svojich verejnoprávnych úloh. A preto je potrebné aj odlišné know-how. Z vlastnej skúsenosti vieme, že toto – podnikateľské – know how vo väčšine prípadov chýba. Nehovoríme to v zlom. Je to podľa nás prirodzené a dané tým, že primárnym cieľom obcí nie je tvorba zisku, ale plnenie určitých verejnoprávnych úloh. Tieto im idú relatívne dobre. To aj vtedy, ak to robia prostredníctvom svojich firiem. Avšak hoci sa v takomto prípade papierovo jedná o podnikanie, vo svojej podstate o podnikanie nejde.

Prevádzkovanie komunálnych, sociálnych alebo iných podobných služieb je skôr pokračovaním primárnych funkcií samosprávy, než skutočným podnikaním. Svedčí o tom aj to, že súkromný sektor sa v týchto oblastiach príliš neangažuje. Skutočným podnikaním by sme mali rozumieť len situáciu, kedy obec (obcou vlastnená firma) ide naozaj s kožou na trh a chce sa o tržby pobiť v konkurenčnom prostredí. A práve tu sa najviac prejavujú všetky nevýhody verejného sektora – relatívna nepružnosť, podrobnejšia regulácia, možné politické zasahovanie a podobne. Samozrejme, obcou vlastnená firma môže prosperovať aj v konkurenčnom prostredí. Vzhľadom na svoju vlastnícku štruktúru však bude oproti súkromnému sektoru znevýhodnená. A ak bude tento štrukturálny handicap viesť k ekonomickým problémom firmy alebo jej bankrotu, všetko sa to bude diať na úkor verejných prostriedkov. Bez ohľadu na to, či sa obec svoju firmu rozhodne zachraňovať alebo ju nechá padnúť. Tohto faktu by si mala byť vedomá každá obec.

Cieľom tohto článku však nie je odradiť obce od podnikania. Len by sme (keďže pracujeme s obcami a aj s firmami) chceli upozorniť na niektoré špecifiká. Obce by na ne pri svojom podnikaní nemali zabúdať.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: , , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU