• Uvod
  • Novinky
  • Ako je to s novelou zákona o slobodnom prístupe k informáciám?

Ako je to s novelou zákona o slobodnom prístupe k informáciám?

Prečítať článok:

Playback speed:


Do národnej rady bol 24.5.2024 predložený návrh skupiny poslancov okolo Andreja Danka na zmenu zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Nejde o prekvapenie, Andrej Danko svoj zámer uvedený zákon novelizovať oznámil viackrát.

O ČO V NOVELE IDE?

Celkom (aspoň pre nás) prekvapivo, je novela veľmi krátka. A jediná zmena, ktorú zavádza, je možnosť povinnej osoby odmietnuť poskytnutie informácií. Toto právo jej vzniká vtedy, ak žiadateľ nezaplatí úhradu nákladov vzniknutých v súvislosti s ich poskytnutím. Výšku úhrady musí povinná osoba stanoviť tak, že neprevýši materiálne náklady spojené so zhotovením kópií, zadovážením technických nosičov a s odoslaním informácie žiadateľovi. Na prvý pohľad sa teda nič nedeje. Ale len na prvý pohľad. Trochu inak sa totiž výška úhrad určí pri tzv. šikanóznych návrhoch. Tam bude musieť žiadateľ zaplatiť navyše aj všetky “účelne vynaložené náklady”. Na ich výpočet však zákon žiadne usmernenie nedáva. Takže je tu priestor na zneužitie. Problémom je aj samotná definícia šikanózneho návrhu. Dôvodová správa síce vyvoláva dojem, že navrhovatelia sledujú legitímne ciele, no samotný text novely tomu úplne nezodpovedá. Pri jej bližšom štúdiu (§ 21 ods. 1) je totiž zrejmé, že za šikanózny návrh možno považovať každú žiadosť vyžadujúcu rozsiahlejšie vyhľadávanie. To však nezodpovedá skutočnosti. Niektoré úplne legitímne infožiadosti objektívne vyžadujú rozsiahle vyhľadávanie. A nemožno ich vôbec považovať za šikanu.

V tomto momente síce nevieme povedať, či je nejednoznačný text len prejavom nedôslednosti predkladateľa alebo jeho zámerom. V každom prípade sme ale presvedčení, že v jeho dôsledku sa prístup verejnosti k informáciám môže skomplikovať. A ešte jedna vec: zákon je ešte len v prvom čítaní. Jeho konečná podoba môže byť úplne iná. Budeme teda jeho osud v parlamente sledovať a ešte sa k nemu vrátime.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: , , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU