• Dane

Novela zákona o miestnych daniach

Obce, skontrolujte si svoje sadzby, aby ste zbytočne nestrácali.

O balíku opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia (podnikateľské kilečko) už počul každý. Málokto ale vie, že zákon, ktorým boli tieto opatrenia zavedené (zákon č. 249/2022 Z.z.), zmenil s účinnosťou od 01.09.2022 aj zákon o miestnych daniach. Obce by sa so spomínanou novelou mali oboznámiť.

Novela totiž mení spôsob určenia maximálnej výšky určitých druhov daní. Niektoré obce sa preto môžu ocitnúť v situácii, kedy budú ich daňové sadzby v rozpore so zákonom a preto sa u nich zo zákona uplatní najnižšia možná sadzba (0,25%). Dôjde teda k výpadku príjmov. O aké zmeny sa jedná? Doterajšie znenie zákona umožňovalo, aby si obce pri záhradách, zastavaných plochách a stavebných pozemkoch určili sadzbu dane ľubovoľne. Jediným obmedzením bolo, že medzi sadzbami týchto troch druhov muselo byť dodržané určité rozpätie. Čiže na tieto tri druhy pozemkov boli teoreticky prípustné aj úplne astronomické sadzby. Toto sa ale mení.

Po novom je daňová sadzba na záhrady, zastavané plochy a nádvoria ukotvená na najnižšiu sadzbu, ktorú obec uplatňuje vo všeobecnosti na všetky svoje pozemky (a tá je naviazaná na zákonné minimum). To znamená, že vždy bude možné nakresliť červenú čiaru, ktorú zdanenie záhrad, zastavaných plôch a stavebných pozemkov nesmie prekročiť. Obce by sa teda mali pozrieť na svoje všeobecne záväzné nariadenia o miestnych daniach, skontrolovať si správnosť sadzieb a prípadne tieto všeobecne záväzné nariadenia upraviť. Aby v tejto ťažkej dobe zbytočne neprichádzali o príjmy.

V prípade, ak máte viac otázok, pokojne nám napíšte.