Obec bez hlavného kontrolóra?

Prečítať článok:

Playback speed:


Riadny výkon verejnej správy nie je možný bez riadnej kontroly. Preto musí byť zamestnancom každej obce hlavný kontrolór. Jeho postavenie je do istej miery výnimočné. Hoci je zamestnancom obce a pracovnú zmluvu s ním uzaviera starosta, pri výkone svojej činnosti je nezávislý a zodpovedá sa predovšetkým zastupiteľstvu. Lebo do funkcie ho volí práve ono. A aj starosta smie (musí) uzavrieť pracovnú zmluvu len s kontrolórom zvoleným poslancami.

Poslanci schvaľujú aj kontrolórov plán kontrolnej činnosti. To, že sa na ustanovení obecného kontrolóra podieľajú spoločne poslanci a starosta, má však jeden zaujímavý dôsledok. Existujú totiž obce, ktoré svojho kontrolóra dlhodobo nemajú. Problém vidíme v tom, že nikde v zákone niet jednoznačne formulovanej povinnosti konkrétneho orgánu obce zabezpečiť jeho zvolenie. Každého, prirodzene, napadne, že zorganizovať voľbu by mal asi starosta. Áno, zvolávanie zastupiteľstiev je jednoznačne v jeho kompetencii. Na druhej strane však majú túto kompetenciu aj poslanci. A to predovšetkým vtedy, ak ju nevyužíva starosta.

Takže voľbu kontrolóra možno zorganizovať aj bez starostu. Práve takéto roztriedenie kompetencií umožňuje starostovi a poslancom navzájom si pohadzovať zodpovednosť za chýbajúceho kontrolóra (a sťažuje určenie vinníka). Všetko sa však mení v momente, kedy zastupiteľstvo kontrolóra riadne zvolí. A starosta s ním napríklad odmietne uzavrieť pracovnú zmluvu. Potom, ako zastupiteľstvo urobilo to, čo malo, je totiž ustanovenie kontrolóra do funkcie výlučne vecou starostu. Takže je možné tiež jednoznačne určiť zodpovedného za to, že obec kontrolóra nemá. Hoci je vyčíslenie škody spôsobenej nepodpísaním pracovnej zmluvy s kontrolórom veľmi ťažké, zodpovednosti sa starosta tak či tak nevyhne. Marí totiž plnenie dôležitej povinnosti, ktorou riadny výkon kontroly nepochybne je. Toto protiprávne konanie však už neriešia predpisy občianskeho alebo správneho práva, ale Trestný zákon. A ten vie byť nepríjemný…

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU