• Uvod
  • Obec
  • Obec a cyperské (panamské, seychellské…) firmy

Obec a cyperské (panamské, seychellské…) firmy

Prečítať článok:

Playback speed:


Alebo čo vám prezradí vlastnícka štruktúra vašich dodávateľov

Obce uskutočňujú desiatky a stovky nákupov. Kupujú od drobných živnostníkov, obchodných spoločností… Jednoducho kohokoľvek. Pri každom nákupe vyvstáva otázka – je môj dodávateľ spoľahlivý? Nebude mať z neho obec viac starostí ako osohu? Posudzovanie spoľahlivosti zmluvných partnerov je komplexná veda a nedá sa zhrnúť do krátkeho blogu. Radi by sme ale upriamili pozornosť na jeden aspekt, ktorý stojí za zváženie.

Stretli sme sa v poslednej dobe s prípadmi, kedy vlastníkmi dodávateľa obce boli zahraničné osoby. Dodávateľ, ktorý pre obec pracoval, bol pritom čisto slovenská firma. Slovenské sídlo, personál. Zákazky na Slovensku. Jeho vlastníkmi však boli spoločnosti z krajín ako je napríklad Cyprus, Panama a podobne. S tým, že na základe výpisu z obchodného registra (a ani z registra partnerov verejného sektora) sa nedalo zistiť, kto za spoločnosťou skutočne stojí.

Vždy v takomto prípade našich klientov navádzame, nech otázku vlastníckej štruktúry svojich dodávateľov pri rokovaniach otvoria. Ide o to, že za štandardných podmienok nemá žiadny podnikateľ dôvod skrývať sa za nejaké schránkové firmy (jedine ak chce na niekoho urobiť dojem pri káve). Práve naopak – tie najlepšie spoločnosti sú v skutočnosti aj tie najtransparentnejšie. Samozrejme, to, že dodávateľa obce vlastní schránková firma, ešte automaticky neznamená problém. Avšak je to niečo nie celkom štandardné a preto je dobré sa na to opýtať. Čisto v rámci manažmentu rizík, ktorý je hlavne pri väčších obchodoch extrémne dôležitý.

A ešte jedna poznámka – spomínali sme register partnerov verejného sektora. V ňom by mal byť zapísaný každý dodávateľ, ktorý v trochu väčšom rozsahu obchoduje s verejným sektorom. V prípadoch schránkových firiem by práve z tohto registra malo byť zrejmé, kto za dodávateľom obce skutočne stojí. Aj ak sú v obchodnom registri ako vlastníci zapísané schránkové firmy. Ak ale jednoznačnú odpoveď nedáva ani register partnerov verejného sektora, treba sa naozaj začať pýtať.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: , , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU