Prečítať článok:
Playback speed:
Alebo čo sme sa naučili od Churchilla
O Winstonovi Churchillovi sa hovorí, že od svojich podriadených vyžadoval jednu vec: ak bolo treba urobiť dôležité rozhodnutie, chcel všetky dôležité fakty na jednom liste papiera. Ak riadite krajinu (a navyše v čase vojny), musíte sa rozhodovať rýchlo. Pretože množstvo rozhodnutí, ktoré musíte urobiť, je enormné. A každé rozhodnutie môže byť navyše vecou života a smrti. Takéto churchillovské výstupy sa snažíme robiť pre klientov aj my. Stručné, jasné a bez slovného balastu. Aby naši klienti pri ich čítaní nemrhali časom a vedeli sa čo najskôr spoľahlivo rozhodnúť.
Ak teda Churchill dokázal riadiť celé britské vojnové úsilie na základe úplne stručných analýz, prečo si niektorí právnici myslia, že ich rozbory musia mať 10 (20, 100…) strán? Aj keď by stačilo podstatne menej? Dôvodov je zrejme viac. Avšak ani jeden podľa nás neobstojí. Niektorí právnici si napríklad neveria a nechcú prevziať zodpovednosť za to, čo klientovi navrhujú. A preto majú potrebu spísať pre klienta elaborát, v ktorom vidieť všetky ich mučívé útrapy a dilemy. Len nech sa zbavia toho balvanu zodpovednosti… Iní zas potrebujú vyzerať v očiach klienta lepšie. Ich výstupy sú plné omáčok a tvária sa, že ich práca je sofistikovanejšia ako v skutočnosti je. Toto je podľa nás ešte horšie ako strach zo zodpovednosti. Nejde totiž o nič iné ako o klamanie klienta (zväčša s cieľom vyššej fakturácie). Avšak ak má byť vzťah advokáta a klienta postavený na dôvere, je takéto konanie neprípustné.
Nechceme samozrejme tvrdiť, že každá právna analýza by mala mať len jednu stranu. No mala by ich mať len toľko, koľko treba. A ani o slovo viac. Pretože len vtedy klient dostáva za svoje peniaze skutočnú hodnotu.