Prečítať článok:
Playback speed:
Na čo si dať pozor?
Novela zákona o majetku obcí účinná od 1. novembra, okrem iných zmien (o nich sme už písali), zvýšila zostatkovú cenu majetku, ktorý obec môže predať “neformálnym” spôsobom. Teda bez verejnej súťaže, priameho predaja, dražby alebo rozhodnutia o existencii dôvodov hodných osobitného zreteľa. Pôvodná hranica bola 3 500 eur, po novom je to 5 000 eur. Toto zvýšenie dáva zmysel. Postupný rast cenovej hladiny je – aj bez dnešnej zvýšenej inflácie – jednoducho fakt. A preto je dobré, že naň reaguje aj zákon. Limit spomínaných 3 500 eur tu totiž máme už od roku 2009.
Bez ohľadu na výšku zákonného limitu však vyvstáva zaujímavá právna otázka. Čo pri predajoch vecí, ktoré právna teória označuje výrazom “hromadné”? Napríklad súboru vyradeného nábytku alebo zariadenia garáže. Takáto hromadná vec totiž, hoci ide o viacero samostatných vecí, predstavuje jeden funkčný celok a často sa ako takýto celok aj predáva. No pritom je celkom dobre možné, že zostatková cena jednotlivých predmetov, ktoré sú ako súčasť hromadnej veci zahrnuté do predaja, zákonný limit nedosahuje. S tým, že ho dosahuje len súčet ich zostatkových cien.
Dá sa v tejto situácii predať “neformálne”? Alebo treba organizovať dražby, súťaže a podobne? Aj keď zákon v tomto ohľade nič nehovorí, sme toho názoru, že do úvahy by sa mal brať súčet zostatkových cien. A to práve preto, lebo predmetom v skutočnosti nie je náhodný výber vecí, ale jeden funkčný celok. Celok, ktorý dokáže plnohodnotne plniť svoje úlohy len, ak sú všetky jeho súčasti pokope. Pričom tento fakt ovplyvňuje aj jeho hodnotu v očiach potenciálnych kupujúcich. Samozrejme, z administratívnej stránky predstavuje súťaž, dražba, priamy predaj alebo hlasovanie o dôvodoch hodných osobitného zreteľa komplikáciu. Avšak aj právna istota má svoju cenu. A čím je objem určitého obchodu väčší, tým viac sa ju oplatí znášať.
* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.
Značky: nízka hodnota majetku, nízka zostatková cena, predaj obecného majetku