• Uvod
  • Obec
  • Má už vaša obec verejne prístupný defibrilátor?

Má už vaša obec verejne prístupný defibrilátor?

Prečítať článok:

Playback speed:


Už nejaký čas sa na verejných miestach objavujú automatické defibrilátory, vďaka ktorým môže aj laik poskytnúť kvalitnejšiu prvú pomoc pri srdcovom zlyhaní. Počet takýchto verejne dostupných defibrilátorov by sa mal ešte navýšiť. A to o viac ako 2000 kusov. Má sa tak stať vďaka novele zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Táto sa totiž dotkla aj zákona o obecnom zriadení a uložila obciam nad 500 obyvateľov povinnosť zabezpečiť, aby sa na verejne prístupných miestach spomínané prístroje nachádzali. S tým, že na každých ďalších 5 000 obyvateľov musí byť v obci ďalší prístroj. Zrejme nepôjde o lacný špás, no obce majú na prípravu čas – novú povinnosť si musia splniť do konca roka 2024.

Každopádne, nemali by sme riešiť len ekonomiku. Podľa dôvodovej správy k zmene sa totiž na Slovensku ročne vyskytne okolo 8 000 zastavení krvného obehu, ku ktorým je vysielaná záchranná služba. Približne 2000 z nich má tzv. “defibrilovateľný rytmus”, t. j. potrebuje defibrilátor. Údajne pritom platí, že včasná defibrilácia (do 3-5 minút) dokáže zvýšiť šancu na prežitie o 50 až 70%. Záchranná služba však v takejto krátkej dobe vo väčšine prípadov nedorazí. Má preto zmysel umožniť vykonanie defibrilácie aj laikom, ktorí sa nachádzajú priamo pri postihnutej osobe (keďže budú mať k dispozícii automatický defibrilátor). Toľko z odôvodnenia návrhu.

Každopádne, to, aké benefity povinné rozmiestnenie defibrilátorov skutočne prinesie, ukáže až čas. Dúfame preto, že príslušné orgány budú viesť o účinnosti opatrenia štatistiky. Tak, aby ho bolo možné riadne vyhodnotiť.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: , , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU