• Uvod
  • Obec
  • Zmeny stavebnej legislatívy sa dotknú aj zákona o obecnom zriadení

Zmeny stavebnej legislatívy sa dotknú aj zákona o obecnom zriadení

Prečítať článok:

Playback speed:


Čo môže obec po novom žiadať od developerov?

Prvý apríl 2024 sa nezadržateľne blíži. A s ním aj nadobudnutie účinnosti novej stavebnej legislatívy, teda Zákona o územnom plánovaní a Zákona o výstavbe. Avšak reforma stavebného práva je tak rozsiahla, že sa dotkne ďalších viac ako päťdesiatich zákonov. Medzi nimi aj zákona o obecnom zriadení.

O akú zmenu ide?

Ide vlastne len o legalizáciu praxe, ktorá v komunálnej sfére existuje už pomerne dlhú dobu. Táto prax spočíva v tom, že obce od developerov realizujúcich výstavbu na ich území niekedy žiadajú vybudovanie ciest, parkovísk alebo inej infraštruktúry. Túto potom odovzdávajú obciam. Zvyčajne bezodplatne. Hoci obce takto dokážu zhodnocovať svoj majetok, je prinajmenšom z právnej stránky otázne, či je takáto požiadavka z právnej stránky oprávnená. Developer je totiž stavebník ako každý iný. A platia preňho rovnaké pravidlá ako pre drobného stavebníka, ktorý si pre seba stavia rodinný dom. Každopádne, novela zákona o obecnom zriadení túto debatu ukončí. Po novom totiž bude v zákone výslovne uvedené, že takéto dohody medzi obcami a developermi sú prípustné – vrátane bezodplatného odovzdania investície do majetku obcí. Hovorí o tom nový odsek 6 § 4 zákona.

Mrzí nás len jedna vec – opäť ten zákon nenapísali riadne. V spomínanom novom odseku 6 je totiž chyba. Nepovieme aká. Skúste ju nájsť sami.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: , , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU