• Uvod
  • Obec
  • Vyžaduje si prijatie daru obcou súhlas zastupiteľstva?

Vyžaduje si prijatie daru obcou súhlas zastupiteľstva?

Prečítať článok:

Playback speed:


Ak sa v našich blogoch venujeme obecnému majetku, je tomu najčastejšie v súvislosti s jeho predajom. Avšak zaujímavé otázky vyvstávajú aj ohľadom jeho nadobúdania. Nedávno sme totiž boli svedkami prípadu, kedy kataster odmietol povoliť vklad darovacej zmluvy, ktorou obci jej obyvatelia darovali pozemok. Ako dôvod odmietnutia bol uvedený chýbajúci súhlas zastupiteľstva s týmto darom. Postupoval kataster správne? Má právo takéto niečo vyžadovať? A prečo vôbec takéto niečo kataster žiada?

Nakladanie s obecným majetkom rieši zákon o majetku obcí. Z neho jasne vyplýva, že zastupiteľstvo má v tejto oblasti pomerne silné slovo. A bez jeho súhlasu obec viacmenej žiadny majetok neprevedie. Avšak ohľadne nadobúdania majetku obcou uvedený zákon nič nevraví. Niet sa ani čomu čudovať, drvivá väčšina obecných nákupov totiž patrí do sféry verejného obstarávania. Alebo výnimočne, ako v prípade existujúcich nehnuteľností (pozemky), nie sú regulované vôbec. Na základe akého predpisu teda kataster pri darovacej zmluve v prospech obce žiada súhlas zastupiteľstva? Domnievame sa, že to má niečo spoločné s § 12 ods. 8 zákona o obecnom zriadení. Ten totiž hovorí, že ak sa jedná o nadobúdaní majetku, musia by zasadnutia zastupiteľstva verejné. Z tohto niekto môže vyvodzovať záver, že zastupiteľstvo o nadobúdaní majetku skutočne musí aj jednať. Avšak tento záver je chybný. To, že zastupiteľstvo musí o nadobúdaní majetku rokovať, z citovaného paragrafu vôbec nevyplýva. Vyplýva z neho len to, že ak sa už zastupiteľstvo rozhodne o tejto téme jednať, musí byť jednanie verejné. Avšak povinnosť o veci jednať a prijatie daru schváliť zákon vôbec neukladá. Obec preto môže prijať pozemok formou daru aj bez súhlasu zastupiteľstva.

Praktická rada na záver

To, že si myslíme, že obec, ktorej kataster odmietol povoliť vklad, je v práve, ešte neznamená, že by sme jej odporúčali sa s katastrom “naťahovať”. Ide o to, že mnohokrát je v praxi jednoduchšie sklopiť uši a vyhovieť – akokoľvek absurdnej – požiadavke úradov (nielen katastra). Podávanie opravných prostriedkov a čakanie na rozhodnutie o odvolaní môže totiž trvať neprimerane dlho. A teda hoci je odvolateľ nakoniec morálnym víťazom, často sa sám seba pýta, či to čakanie za to stálo. Takže aj v tomto prípade odporúčame zvážiť, či by nebolo vhodnejšie rýchlo zvolať mimoriadne zasadnutie zastupiteľstva a dar schváliť (nech len kataster povolí vklad). V konečnom dôsledku je totiž dôležité iba to, aby obec mala pozemok čo najskôr napísaný na seba.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: , , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU