• Uvod
  • Obec
  • Znovuzvolený hlavný kontrolór – dodatok či nová pracovná zmluva?

Znovuzvolený hlavný kontrolór – dodatok či nová pracovná zmluva?

Prečítať článok:

Playback speed:


Právne postavenie verejných funkcionárov v samospráve je zaujímavé. Miešajú sa tu totiž prvky pracovného a správneho práva. Takže občas vznikajú zaujímavé právne problémy. Venovali sme sa im napríklad v našich blogoch o zástupcovi starostu obce, ktoré nájdete tu.

Nemenej zaujímavý je však aj hlavný kontrolór. Práve v súvislosti s ním sme narazili na zaujímavú otázku. Hoci ide o volenú funkciu, obec uzaviera s kontrolórom aj pracovnú zmluvu. Je bežné, že kontrolóri vykonávajú svoje funkcie aj opakovane. A to vtedy, keď po skončení ich funkčného obdobia dôjde k ich opätovnému zvoleniu.

Ako túto situáciu podchytiť zmluvne? Je potrebné uzavrieť s kontrolórom novú pracovnú zmluvu? Alebo stačí dodatok k tej pôvodnej? Kontrolór totiž fakticky pokračuje vo svojej práci. Ako keby sa nič nestalo… Odpoveď na otázku dáva § 18a zákona o obecnom zriadení. Ten hovorí, že zánikom funkcie hlavného kontrolóra zaniká aj jeho pracovný pomer. Z toho jednoznačne vyplýva, že opätovne zvolený kontrolór musí uzavrieť novú pracovnú zmluvu. A to preto, lebo pracovný pomer založený jeho skoršou zmluvou už prestal existovať. Dodatkovať pôvodnú pracovnú zmluvu by bolo možné len vtedy, ak by ňou založený pracovný pomer nezanikol.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU