Prečítať článok:
Playback speed:
Vzťahy v samospráve nie sú vždy idylické a nie každému možno vyhovieť. Viaceré obce preto zažili vyhrážky súdmi, trestnými oznámeniami alebo prokurátormi. Hoci väčšina ľudí má aspoň akú takú predstavu o tom, čo ich čaká na súde alebo na polícii, pre prokuratúru to neplatí. Prinajmenšom nám sa párkrát stalo, že vyhrážky protestom prokurátora vzbudzovali u niektorých až iracionálne obavy. A tak sme sa o tom rozhodli napísať.
Prokuratúra je špecifický orgán, ktorého úlohou je dohľad nad dodržiavaním zákonov. Hoci ju väčšina ľudí vníma len ako žalobcov v trestnom konaní, jej pôsobnosť je podstatne širšia. Predovšetkým sa neobmedzuje len na trestné právo – je mnoho iných protiprávnych konaní, ktoré trestnými činmi nie sú a ani nikdy nebudú. Ich závažnosť je – minimálne z trestnoprávneho hľadiska – nepatrná. A v drvivej väčšine im chýba zlý úmysel. Napríklad také pochybenie pri stanovení sadzby miestnej dane spôsobené nesprávnym výkladom zákona. Hoci toto porušenie zákona nie je trestný čin, neznamená to, že ho má spoločnosť tolerovať. Preto je tu prokuratúra. Jej úlohou je takéto porušenia monitorovať a v prípade potreby zjednať nápravu. Napríklad svojim protestom. Takže ak aj prokurátor podá proti určitému opatreniu obce protest, vôbec to neznamená, že starosta alebo pracovníci úradu sa majú automaticky obávať trestného stíhania (ak, samozrejme, niečo naozaj nevyviedli). Znamená to len to, že prokurátor sa domnieva, že sa porušil zákon. Ale aj samotný protest je len prokurátorovým právnym názorom. Ak sa mu obec rozhodne nevyhovieť, nič sa nedeje. Prokurátor musí svoj názor obhájiť pred súdom. Záväzným je až názor súdu. A ten môže dať kľudne za pravdu obci.
Takže ak sa niekto bude v budúcnosti vašej obci vyhrážať protestom prokurátora, nič sa nedeje. Dotyčného – kým sa k niečomu dopracuje – čaká ešte dlhá cesta. Najprv totiž musí presvedčiť samotného prokurátora, aby protest vôbec podal. Aby prokurátor takéto úsilie vynakladal, musí mať sťažovateľov podnet hlavu a pätu (nie je to ľahké a nie vždy sa to podarí). A aj ak sa už prokurátor do protestu pustí, je tu ešte stále súd…
Na záver už len jedna poznámka. V žiadnom prípade nechceme týmto článkom zľahčovať prípadné porušovanie zákonnosti v samospráve. Chceli sme len upozorniť na zbytočnú hystériu, ktorú niekedy vyvoláva úplne štandardný právny inštitút, akým je protest prokurátora.
* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.
Značky: nezákonné konanie, protest prokurátora, trestný čin