• Uvod
  • Obec
  • Dokazovanie v konaniach o ochrane pokojného stavu – používate Google Street View?

Dokazovanie v konaniach o ochrane pokojného stavu – používate Google Street View?

Prečítať článok:

Playback speed:


Ochrana pred zásahmi do pokojného stavu je historicky jednou z najstarších agend, ktoré obce riešia. Boli síce časy, kedy túto agendu vybavovali orgány štátnej správy, ale tradične patrila vždy obciam. Ide vlastne o relikt z dôb, kedy obce a ich richtári (sudcovia) vykonávali skutočnú súdnu moc. Niektoré prvky konania pred súdom preto zostali zachované aj v konaní o ochrane pokojného stavu. Jedným z nich je dokazovanie. Kvôli špecifickej povahe konania o ochrane pokojného stavu mávajú obce s touto časťou konania niekedy problém.

O čo ide. Na to, aby obec mohla vo veci ochrany pokojného stavu rozhodnúť, musí posúdiť dôkaznú situáciu a stanoviť, aký bol posledný pokojný stav pred namietaným zásahom. Hoci obce na základe svojej vlastnej činnosti túto informáciu častokrát majú (starostovia vedia, čo sa v ich obciach deje), je problém ju doložiť dôkazmi. T. j. okrem svedkov, prípadne účastníkov samotných, niet žiadneho iného dôkazu, ktorým by bolo možné narušený pokojný stav preukázať. Aj keď aj svedecká výpoveď je dôkaz, je nesporné, že listina alebo obrazová dokumentácia pôsobia lepšie. Prinajmenšom v spise. Práve v tejto situácii môže obciam pomôcť dnešná moderná technológia.

V našej kancelárii sme už viackrát úspešne použili snímky získané zo služby Google Street View. Jasné, nie všetky zásahy do pokojného stavu spočívajú v zatarasení ciest alebo vysypaní odpadu na ulicu. A nie všetky miesta v obciach sú na Google Street View. Ale sú prípady, kedy sme zo služby Google Street View vedeli získať hodnoverné doklady o tom, ako daná časť obce vyzerala pred namietaným zásahom. A to rovno vo viacerých obdobiach. Takže sme vedeli posúdiť, či bol zdokumentovaný stav narušený alebo nie. Rozhodnutie, ktorým následne obec vo veci rozhodla, tak bolo podložené spoľahlivými dôkazmi, ktoré je takmer nemožné vyvrátiť.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU