• Uvod
  • Dane
  • Krátka poznámka k progresívnemu zdaneniu nehnuteľností

Krátka poznámka k progresívnemu zdaneniu nehnuteľností

Prečítať článok:

Playback speed:


Tento článok nerozoberá žiadny aktuálny právny problém – ide len o zamyslenie sa nad tým, odkiaľ možno pre verejný sektor získať ďalšie zdroje príjmov. Keďže sa očakáva, že verejné financie bude treba konsolidovať.

Ekonómovia dlhodobo upozorňujú, že naše majetkové dane – predovšetkým daň z nehnuteľností – sú nízke. Ich zvýšenie by preto verejnému sektoru mohlo priniesť dodatočný zdroj príjmov. A to bez negatívnych následkov, ktoré ekonomike prináša napríklad zvýšené zdaňovanie práce. Ak by však k razantnému zvýšeniu daní z nehnuteľností malo dôjsť, nemalo by sa tak stať bez opatrení na zmiernenie dopadov na sociálne slabšie skupiny obyvateľstva. Už dnes zákon na takéto skupiny pamätá a umožňuje obciam poskytnúť im rôzne úľavy. Avšak, ak by mali dane naozaj prudko narásť, nemuseli by byť postačujúce. Jedným z prostriedkov na to, aby majetkové dane nedopadli neprimerane na spomínané zraniteľné skupiny, je napríklad zavedenie progresívneho zdanenia. Tak ako je to bežné napríklad pri dani z príjmu.

V prípade zdaňovania nehnuteľností na bývanie by takáto progresivita mohla mať napríklad formu rozdielnych sadzieb v závislosti od toho, koľko takýto nehnuteľností ten-ktorý daňovník vlastní. S tým, že sadzba pri prvej nehnuteľnosti by bola nižšia a pri každej ďalšej by progresívne rástla. Rovnako je možné si predstaviť rôznu sadzbu z hľadiska zdaňovaných výmer. A to tak, že sadzba by narastala s narastajúcou výmerou podlahovej plochy. Týmito dvoma opatreniami by sa napríklad dalo docieliť, aby na daniach väčšmi prispievali tí, ktorí majú nehnuteľností viac alebo vlastnia nehnuteľnosti lukratívnejšie (veľké byty). Ak je už teraz možné zdaňovať rôznymi sadzbami v závislosti od toho, v akej časti obce sa nehnuteľnosť nachádza, prečo by nemalo byť možné zdaňovať rôzne aj podľa toho, koľko nehnuteľností určitý vlastník má?

Toto je všetko samozrejme, len náš hrubý návrh a v praxi by ho bolo potrebné dopracovať. Ale myšlienka progresívneho zdanenia nehnuteľností je podľa nás legitímna. A do budúcnosti by sme sa ňou mali vážne zaoberať.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU