• Uvod
  • Obec
  • Súbeh odmeňovania u zástupcu starostu

Súbeh odmeňovania u zástupcu starostu

Prečítať článok:

Playback speed:


Zákon o majetku obcí upravuje okrem iného aj odmeňovanie zástupcu starostu. Avšak len veľmi stručne s tým, že stanovuje len maximálnu hranicu. Odmeňovať je však možné aj jednotlivých poslancov. A aj u nich je stanovená maximálna výška odmeny, no táto je podstatne nižšia ako u zástupcu.

Občas však dochádza k aplikačným problémom. To preto, lebo zástupca starostu je súčasne aj poslancom. Je teda otázkou, či môže popri svojom zástupcovskom plate/odmene poberať aj odmenu určenú poslancom-nezástupcom. Najmä vtedy, ak je ako zástupca odmeňovaný v maximálnej možnej výške.

Podľa nás takýto súbeh nie je problém. Ide o to, že plat/odmena zástupcu starostu kryje len činnosti vykonávané pri zastupovaní starostu (a vymedzené v príslušnom poverení). Ak zástupca pre obec pracuje aj na veciach, ktoré so zastupovaním nesúvisia, nie je dôvod, aby za ne nebol odmenený. Predovšetkým vtedy, ak za rovnaké činnosti poberajú odmenu iní poslanci. Uvedomujeme si, že v praxi môže byť odlíšenie zástupcovských a nezástupcovských prác pre obec problematické. Predovšetkým, ak zástupcovo poverenie nie je formulované úplne jednoznačne. To by ale nemalo brániť tomu, aby každý poslanec pracujúci pre obec dostal spravodlivú odmenu. Bez ohľadu na formálnu funkciu, ktorú na obci zastáva.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU