Exekučná amnestia pre obce?

Prečítať článok:

Playback speed:


Na program júnovej schôdze parlamentu sa dostal zaujímavý zákon kratučká novela zákona o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy. Ide síce len o poslanecký návrh (tie až tak neprechádzajú), ale predsa o ňom napíšeme.

Novela navrhuje zaviesť exekučnú amnestiu pre obce v nútenej správe. Takýchto obcí na Slovensku nie je mnoho. Tí, ktorí dianie v samospráve sledujú, sa asi dovtípia, kvôli ktorej obci (mestskej časti) sa takýto zákon prijíma. Tajomstvo z toho nerobí ani predkladateľ zákona, ktorý v dôvodovej správe výslovne spomína bratislavskú mestskú časť Devín. Bez ohľadu na to, či je zákon písaný kvôli piatim alebo päťdesiatim obciam si myslíme, že takýto zákon je potrebný. Každý sa totiž môže dostať do likvidačnej ekonomickej situácie (exekúcie a pod.). A bez určitej formy reštartu je natrvalo vylúčený zo spoločnosti. Štát si toto uvedomuje, pretože fyzické osoby a firmy už takúto možnosť majú (osobné bankroty, reštrukturalizácie…).

Obce sú ale v istom zmysle členmi spoločnosti tiež a plnia v nej dôležité funkcie. Preto je dobré, že možnosť zbaviť sa dlhov dostanú aj ony. Nepôjde však o typické zbavenie sa dlhov. Podstatou zákona je, že dlhy ostávajú nedotknuté, no zastavujú sa všetky exekúcie a dlhy nie je možné vymáhať. Takže obec sa môže nadýchnuť a začať plnohodnotne slúžiť občanom.

Ešte dve správy na koniec. Jedna dobrá a jedna zlá. Najskôr tá zlá: k nevymáhateľnosti dlhov má dôjsť až po uplynutí 15 rokov odo dňa zavedenia nútenej správy. A teraz tá dobrá: zákon sa má vzťahovať spätne aj na obce, ktoré v nútenej správe už sú (mestská časť Devín sa poteší). Každopádne zdôrazňujeme: zatiaľ sa stále bavíme len o návrhu zákona, ktorý nemusí prejsť. Jeho cieľ však považujeme za legitímny, a preto by sme boli veľmi radi, ak by ho poslanci schválili.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU