• Uvod
  • Obec
  • Prečo na vyporiadanie miestnych ciest potrebujeme pasport?

Prečo na vyporiadanie miestnych ciest potrebujeme pasport?

Prečítať článok:

Playback speed:


30. mája sme sa na pozvanie spoločnosti T-MAPY s. r. o. zúčastnili už druhého tohtoročného webinára na tému pasportizácia miestnych ciest.

Povinnosť pasportizovať svoje cesty ukladá obciam priamo cestný zákon. Používa však výraz “technická evidencia”. Účelov, na ktoré je možné využiť pasport miestnych ciest, je nespočetne. Nám ako advokátom zaoberajúcim sa vyporiadaním pozemkov pod cestami však slúži na jeden veľmi špecifický účel. Je ním zdokladovanie existencie cesty a jej parametrov. Presne tento spôsob využitia pasportu sme vysvetľovali účastníkom webinára.

Väčšina ciest v našich obciach sa totiž budovala za minulého režimu, kedy si s potrebnou dokumentáciou nikto nelámal hlavu. Tento prehrešok teraz obce dobieha. Bez príslušnej dokumentácie majú totiž častokrát problém preukázať, že cesta, pod ktorou chcú pozemky vysporiadať, naozaj existuje. Komplikuje sa im tak nielen vysporiadanie formou vyvlastnenia, ale aj formou výkupu. Vtedy je existenciu cesty potrebné preukazovať na účely oslobodenia od správneho poplatku. Každý jeden výkup je spojený s poplatkom na kataster – predstavte si výkup napr. 200 pozemkov… Ak je ale cesta pasportizovaná, mnoho týchto problémov odpadá a my máme spoľahlivý podklad na našu prácu.

Ešte raz ďakujeme spoločnosti T-MAPY s. r. o. za možnosť zúčastniť sa webinára.

A ešte informácia na záver – chystáme prednášky a semináre na ďalšie zaujímavé témy. Sledujte náš newsletter a Facebook a dozviete sa viac.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU