• Uvod
  • Obec
  • Nevyčerpaná dovolenka znovuzvoleného starostu – preplatiť, či nepreplatiť?

Nevyčerpaná dovolenka znovuzvoleného starostu – preplatiť, či nepreplatiť?

Prečítať článok:

Playback speed:


Najvyšší súd má odpoveď

Starostovanie je náročná práca a vyžaduje vysoké pracovné nasadenie. Je preto bežnou vecou, že si starostovia nestíhajú vyčerpať svoje dovolenky. A potom ich presúvajú alebo riešia ich preplácanie a podobne.

Práve tento rok je však kvôli komunálnym voľbám špecifický. Niektorí znovuzvolení starostovia totiž riešia otázku, či si nevyčerpanú dovolenku z jedného funkčného obdobia môžu presunúť a vyčerpať vo funkčnom období nasledujúcom. Starosta totiž pokračuje v práci, a preto sa môže zdať, že by to nemal byť problém. Navyše, zákon o platových pomeroch starostov túto otázku vôbec nerieši. Vo veci však existuje celkom nedávne uznesenie Najvyššieho súdu SR (sp. zn. 4Usam/1/2020 z 4. mája 2021), ktoré dáva na našu otázku jednoznačnú a definitívnu odpoveď.

Podľa názoru Najvyššieho súdu je nový mandát opätovne zvoleného starostu úplne novým právnym vzťahom. Preto treba pôvodný mandát vysporiadať tak, ako keby došlo k výmene starostu. A to vrátane dovolenky. Prenos dovolenky z predošlého funkčného obdobia do toho nasledujúceho teda nie je možný. Jedinou formou kompenzácie tak pre starostu ostáva jej preplatenie. Za predpokladu, že to odobrí zastupiteľstvo. Prajeme preto všetkým opätovne zvoleným starostom, ktorí si nestihli vyčerpať dovolenku, priateľsky naladené a chápajúce zastupiteľstvá (ktoré im nezatrhnú nárok na jej preplatenie).

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: , , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU