• Uvod
  • Novinky
  • Novela zákona o pozemkových úpravách uľahčí vyporiadanie pozemkov pod stavbami.

Novela zákona o pozemkových úpravách uľahčí vyporiadanie pozemkov pod stavbami.

Prečítať článok:

Playback speed:


O novele zákona o pozemkových úpravách (zákon č. 257/2022 Z.z.) sme už písali, a to v súvislosti (ako inak) s vyporiadaním miestnych ciest. Novela sa však dotkla aj iných predpisov, medzi nimi aj zákona č. 180/1995 Z.z.. Tí, ktorí delia pozemky alebo pracujú so Slovenským pozemkovým fondom (SPF), tento zákon dobre poznajú. A práve SPF sa týka zmena, o ktorej chceme písať.

Jedným z oprávnení SPF je prevádzať pozemky tzv. nezistených vlastníkov. Aby nedochádzalo k neprávostiam, podliehajú takéto prevody určitým obmedzeniam. Niekedy sú však tieto obmedzenia príliš reštriktívne. A to až do tej miery, že pozemok je v skutočnosti neprevoditeľný. Práve jedno takéto reštriktívne obmedzenie spomínaná novela zmiernila. Podľa doterajšieho znenia zákona mohol SPF prevádzať na vlastníkov stavieb pozemky, na ktorých stavby stáli. Problémom však bolo to, že riadne užívanie stavby si niekedy vyžaduje nielen vlastníctvo pozemku priamo pod stavbou, ale aj pozemku okolo nej. Predovšetkým ak tento so stavbou tvorí jeden celok. Doteraz ale SPF takéto priľahlé pozemky prevádzať nesmel. Toto novela mení a vlastník stavby môže po novom nadobudnúť aj tie. A to práve vtedy, ak pozemky svojím umiestnením a využitím tvoria so stavbou funkčný celok a sú dlhodobo užívané jej vlastníkom.

Podľa nás sa jedná o veľmi užitočnú zmenu a dúfame, že uľahčí život mnohým, ktorí si potrebujú vyporiadať pozemky pod svojimi stavbami. A ešte jedna vec: ak budete deliť poľnohospodárske pozemky, minimálna výmera po novom už nie je 2000 m2, ale 3000 m2.

Značky: , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU