• Uvod
  • Dane
  • Týka sa transferové oceňovanie aj obecných firiem?

Týka sa transferové oceňovanie aj obecných firiem?

Prečítať článok:

Playback speed:


V našich blogoch sme sa už okrajovo zaoberali otázkou cien, ktoré by mali za svoje služby účtovať obciam ich vlastné firmy. Ide o pomerne záludnú problematiku a má aj svoje odborné označenie – transferové oceňovanie. V komerčnej sfére ide o dobre známu vec. Práve v tejto oblasti totiž dochádza k pomerne často k daňovým únikom.

Na úvod malý príklad, ako tieto úniky vyzerajú:

V najjednoduchšej podobe ide o nasledovnú situáciu. Kamarát, ktorý má firmu A v strate a tak či tak nebude platiť dane, vystaví fiktívnu faktúru inému kamarátovi. Tento druhý kamarát má firmu B, ktorá má zisk a ktorá by inak platila daň. No práve kvôli fiktívnej faktúre od firmy A sa firma B prepadne do straty a daň neplatí.

Štát sa takýmto daňovým únikom snaží predchádzať, a preto od prepojených osôb (vrátane obcí a ich firiem) žiada, aby navzájom obchodovali v súlade s princípom tzv. nezávislého vzťahu. Teda za podmienok, za akých by obchodovali dvaja podnikatelia, z ktorých sa každý snaží maximalizovať svoj zisk a nemá k tomu druhému žiadny zvláštny vzťah. Za takýchto podmienok by mali od svojich firiem nakupovať služby aj obce. To znamená, že nákupné ceny by mali zodpovedať ekonomickej realite a nemali sa príliš odchyľovať od cien, za ktoré by služby obce nakúpili na voľnom trhu (preto by cenotvorbu nemali určovať politické motívy). Samozrejme, niektoré služby môžu byť veľmi špecifické s tým, že porovnateľných výkonov na voľnom trhu ani niet. Ale aj v tomto prípade je možné cenu aspoň hypoteticky namodelovať. Ceny, ktoré sú úplne mimo realitu, nemožno odporúčať.

V súvislosti s transferovými cenami je  potrebné uvedomiť ešte jednu vec. Každý účastník kontrolovaných transakcií má totiž dve povinnosti: nejde len o to, aby jeho cenotvorba bola súlade s princípom nezávislého vzťahu. O tom, ako sa cena tvorí musí viesť navyše aj osobitnú dokumentáciu (tzv. transferovú dokumentáciu), ktorú môže od neho správca dane žiadať.

Aby sme ale len nestrašili, je potrebné dodať, že riziko prípadnej kontroly je pomerne nízke. Síce sme to už spomínali v skorších blogoch, ale teraz dodáme aj čísla. Na Slovensku sa ročne vykoná v priemere 10 až 12 tisíc daňových kontrol. Tie, ktoré sa venujú transferovému oceňovaniu, sa počítajú v desiatkach. Takže naozaj nie je dôvod na paniku. Vedomosť o tom, že niečo ako transferové ocenenie existuje, však obciam určite neuškodí.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

 

Značky: , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU