Novela zákona o majetku obcí schválená

Menia sa pravidlá verejných obchodných súťaží.

Ešte v decembri minulého roka sme písali o pomerne zásadnej novele zákona o majetku obcí (TU). Hoci sme jej, ako poslaneckému návrhu, nedávali príliš veľkú nádej na úspech, 31. marca bola schválená. Obciam sa tak nielen o čosi skomplikuje predaj ich majetku, ale podľa všetkého si budú musieť podopĺňať aj svoje zásady hospodárenia. O tomto všetkom sme už písali a ešte napíšeme.

Ale na novele nás potešila jedna vecv istom zmysle totiž zrovnoprávňuje obce pri vlastníctve obchodných spoločností s inými subjektami. Už niekoľko rokov totiž môžu fyzické a právnické osoby vlastniace obchodné spoločnosti realizovať špecifickú formu vkladu do týchto firiem. Jedná sa o vklad do kapitálového fondu z príspevkov. Nechceme ísť do detailov, no tento špeciálny vklad má určité výhody. No keďže ho zákon o majetku obcí výslovne nespomínal, objavovali sa názory, že obce takýto fond vo svojich firmách tvoriť nesmú. Hoci sme nesúhlasili, niektoré štátne inštitúcie si tento názor osvojili a to sme považovali za problém. Našťastie, pri prejednávaní v parlamente bola do novely zapracovaná malá zmena. A odteraz majú obce tvorbu kapitálových fondov vo svojich firmách výslovne dovolenú.

Laikovi sa možno zdá, že ide o nezáživnú technikáliu, ale nám táto zmena robí veľkú radosť. Pracujeme totiž na pár prípadoch, kde sa nám to veľmi hodí. A hodí sa nám to až tak, že sme o tom museli napísať tento blog.

Každopádne, k zásadám hospodárenia a zmenám vo verejných obchodných súťažiach sa ešte vrátime. A to čo najskôr. Lebo tie budú zrejme zaujímať väčšinu obcí.