• Uvod
  • Obec
  • Nové pravidlá pri predaji obecného majetku?

Nové pravidlá pri predaji obecného majetku?

Prečítať článok:

Playback speed:


Zaujímavá novela zákona o majetku obcí v druhom čítaní

Poslanecké návrhy predložené do parlamentu nebývajú príliš úspešné. Hoci sme o nich párkrát napísali, takmer nikdy neboli schválené. A preto sme uvažovali, či má vôbec zmysel písať o tomto návrhu. Ale rozhodli sme sa, že napíšeme.

Návrh sa totiž snaží zalepiť jednu zásadnú dieru v zákone o majetku obcí. Takže aj ak nebude schválený, téma sa aspoň dostane do širšieho povedomia. Jedná sa o úpravu verejnej súťaže ako jedného zo spôsobov predaja majetku obcí. Historicky, vždy keď chceli obce svoj majetok predať nejakému vyvolenému záujemcovi, ošetrovali si takýto predaj dôvodmi hodnými osobitného zreteľa. Niekedy boli odôvodnenia takéhoto predaja skutočne podivuhodné.

Niektoré samosprávy však objavili ešte lepší spôsob predaja – verejnú súťaž. Hoci sa forma verejnej súťaže javí ako bezpečný a transparentný predaj obecného majetku, nie je to pravda. Jej právna úprava v zákone o majetku obcí je tak deravá, že šikovný starosta verejnou súťažou predá komukoľvek a čokoľvek. Na toto reaguje novela, ktorú pred parlament pred pár dňami posunul do druhého čítania. Ak novela prejde, stane sa predaj obecného majetku formou verejných súťaží podstatne formalizovanejší (elektronické podávanie návrhov), transparentnejší a ich účelové rušenie (ak sa nebodaj prihlási neželaný záujemca) už nebude možné. Budeme osud novely sledovať a ešte o nej napíšeme.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: , , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU