Odstupné odchádzajúceho starostu – čo všetko sa dá zohľadniť?

V súvislosti s nástupom nových poslancov a starostov do funkcií po komunálnych voľbách sa nám roztrhlo vrece so zaujímavými témami. Kto číta naše blogy, napríklad zachytil debatu o preplácaní nevyčerpaných dovoleniek znovu zvoleným starostom a ich zástupcom.

Ďalšou zaujímavou témou je odstupné pre končiaceho starostu. Novela zákona o platových pomerov starostov z roku 2018 zaviedla odstupňovanie výšky odstupného podľa počtu funkčných období starostu. S tým, že čím viac týchto funkčných období starosta odslúžil, tým je odstupné vyššie. Čo ale v prípade, že niektoré z odslúžených funkčných období neodslúžil celé? Napríklad preto, že nastúpil ako zástupca v strede funkčného obdobia po smrti predošlého starostu? Má sa takéto funkčné obdobie pri výpočte odstupného zohľadniť? Alebo nie?

Zákon hovorí len o odslúžených funkčných obdobiach. S tým, že žiadne spresnenie pre prípad nástupu do funkcie po smrti pôvodného starostu neobsahuje. Čisto pocitovo by sme sa najradšej priklonili k záveru, že na zohľadnenie za účelom výpočtu musí byť funkčné obdobie odslúžené celé. Ale je aj nejaký lepši argument? Áno je. A trochu prekvapivý. Starostovanie zástupcu po smrti pôvodného starostu totiž nie je starostovaním. Kto si dobre prečíta paragraf 13b ods. 4 zákona o obecnom zriadení zistí, že zástupca sa smrťou pôvodného starostu starostom nestáva. Vykonáva síce jeho úlohy, ale stále len ako zástupca. Preto o tomto období nemožno hovoriť ani ako o funkčnom období starostu na účely výpočtu výšky odstupného. Koniec diskusie.

S touto otázkou je však spojený ešte ďalší zaujímavý problém: ako je to s odstupným skutočného starostu, ktorého mandát zanikol v priebehu funkčného obdobia? Tejto téme sa budeme venovať niekedy v budúcnosti.