• Uvod
  • Obec
  • Tisova ulica vo Varíne minulosťou?

Tisova ulica vo Varíne minulosťou?

Prečítať článok:

Playback speed:


Tisova ulica vo Varíne je pomerne častou témou v médiách. A dokonca sa kvôli nej menil aj zákon o obecnom zriadení. Ten totiž zakazuje pomenúvanie ulíc podľa predstaviteľoch fašistických a komunistických režimov. Napriek tomu uvedená ulica vo Varíne stále je. Zrejme aj preto, lebo zákon vôbec nehovorí o tom, čo robiť s už existujúcimi problematickými názvami.

Na tento stav reaguje ďalší poslanecký návrh zákona predložený poslancom T. Valáškom. V zmysle ním predloženej novely by sa do zákona mal vložiť konečný termín (01.07.2023), dokedy sú obce povinné si pomenovania svojich ulíc zosúladiť so spomínaným zákazom. Ak by aj novela prešla druhým čítaním a dokonca by bola definitívne schválená, domnievame sa, že problém existujúcich protizákonných názvov ulíc nevyrieši. Ani po prípadnej novelizácii totiž zákon nebude obsahovať žiadne donucovacie prostriedky, ktorými bude možné obce efektívne donútiť k zmenám. Vzhľadom na právne postavenie samosprávy takéto priame donútenie totiž asi ani vôbec nie je možné.

Každopádne, budeme osud novely aspoň zo zaujímavosti sledovať. A ešte viac nás bude zaujímať, čo sa stane, ak ju parlament naozaj prijme.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU