Novela zákona o majetku obcí a zásady hospodárenia s majetkom obce

Ako sa ich dotkne ostatná novela zákona o majetku obcí?

V našich blogoch sme už informovali o čerstvej novele zákona o majetku obcí. Ide o pomerne rozsiahlu novelu a tak sme sľúbili, že o nej ešte napíšeme. V tomto blogu sa povenujeme zmenám, ktoré sa týkajú zásad hospodárenia s majetkom obce.

Poznáte dnešnú zákonnú úpravu zásad hospodárenia s majetkom obce? Ak áno, tak s nami asi budete súhlasiť v tom, že je pomerne jalová. Podľa súčasného znenia zákona má byť ich obsahom hlavne regulácia niektorých otázok správy obecného majetku alebo výkonu majetkových práv obce (škoda, že zákon nehovorí akých majetkových práv – to len poznámka na okraj). To sa ale teraz dosť zmení. A zásady hospodárenia sa stanú pomerne významným obecným dokumentom. Hlavne vo vzťahu k predajom majetku.

Po novom má byť totiž práve v zásadách určené, kedy môže obec určiť svoj majetok za prebytočný, alebo kritériá, kedy možno z dôvodov hodných osobitného zreteľa predávať majetok pod cenu. Hlavnou zmenu však bude, že obsahom zásad má byť prvýkrát aj definícia dôvodov osobitného zreteľa. T. j. prípadov, keď bude možné predávať alebo prenajímať obecný majetok mimo dražieb, súťaží, alebo pod cenu. Zákon prvýkrát uvádza aj príklady takýchto prevodov. Má sa jednať napríklad o drobné prevody alebo nájmy, alebo prevody a nájmy na verejnoprospešné účely. Samozrejme, nie je vylúčené, aby si obce do zásad doplnili aj iné dôvody. Jedno je ale každopádne jasné – ak chcú obce naďalej využívať prevody z dôvodov osobitného zreteľa, musia sa pozrieť do svojich zásad hospodárenia. A upraviť ich tak, aby zodpovedali zákonu. Lebo po účinnosti novely môžu mať s takýmito prevodmi problém.

Novela nadobúda účinnosť až 01.11.2023. Takže je dosť času na to, aby si obce svoje zásady hospodárenia upravili. Ak by vaša obec potrebovala pri úprave zásad poradiť, kedykoľvek sa nám ozvite. Radi vám pomôžeme.

Nabudúce vysvetlíme, ako sa novela dotkla verejných obchodných súťaží na prevod obecného majetku.