Chystá sa na obce ďalšia atómovka?

Pár poznámok k návrhu novely zákona o obecnom zriadení

8. februára zverejnilo Združenie miest a obcí kritické stanovisko k návrhu novely zákona o obecnom zriadení. Návrh bol do Národnej rady doručený ešte v januári a hoci nejde o vládny návrh, je možné, že v situácii, aká v Národnej rade momentálne panuje, nakoniec prejde. Práve preto, a aj kvôli ostrej reakcii ZMOSu, sme sa na novelu pozreli. V prvom rade treba povedať, že nejde o žiadnu kozmetickú úpravu. Ide o pomerne rozsiahlu zmenu. Preto nie je možné ju podrobne rozobrať v jednom blogu. Môžeme však povedať, že s kritikou, ktorú novele adresoval ZMOS, až tak nesúhlasíme. A vôbec ju, napriek tomu, že bude od obcí vyžadovať úpravu niektorých jej procesov, nevnímame ako zásadné narušenie ich činností.

K hlavným zmenám, ktoré novela zavádza patrí napríklad:
  1. posilnenie postavenia zastupiteľstva voči starostovi – zvolávanie a riadenie a program zasadnutia zastupiteľstva
  2. sprísnenie nezlučiteľnosti funkcií a poslancov a starostov – niekedy vedúce až k strate mandátu
  3. posilnenie účasti verejnosti na samospráve – verejné zhromaždenia, účasť na zasadnutí orgánov obce…
  4. posilnenie postavenia zastupiteľstva voči hlavnému kontrolórovi.

Osudu novely a jej jednotlivým zaujímavým aspektom sa budeme venovať v našich ďalších článkoch. Hlavne ak prejde. A chystáme sa pripraviť aj pár vzorov voľne stiahnuteľných dokumentov, ktoré budú obce po prípadnom prijatí novely potrebovať. Sledujte naše blogy a dozviete sa viac.

Značky: , , ,