• Uvod
  • Obec
  • Koľko strán majú zásady hospodárenia vašej obce?

Koľko strán majú zásady hospodárenia vašej obce?

Prečítať článok:

Playback speed:


Novela zákona o majetku obcí z minulého roka zvýšila význam zásad hospodárenia s majetkom obce. Z dokumentu, bez ktorého sa za istých okolností dalo ako tak existovať, sa zo dňa na deň stal jeden z najdôležitejších interných predpisov obce. Niet sa čo čudovať: ak ide o predaje obecného majetku, ich drvivá väčšina sa uskutočňuje na základe dôvodov hodných osobitného zreteľa. Ak po novom zásady hospodárenia dôvody hodné osobitného zreteľa nedefinujú, obec bez verejnej súťaže, dražby alebo priameho predaja nepredá takmer nič.

Práve kvôli novembrovej novele zákona si obce začali svoje zásady hospodárenia upravovať. Vďaka tomu sme spoznali množstvo podôb, ktoré tento dokument môže mať. Jedna vec nás zarazila. Zásady sú často neprimerane dlhé. Niekedy sa jedná o desiatky strán normatívneho textu. To je podľa nás problém. Každý právny dokument (vrátane zásad) slúži predovšetkým laikom. Hoci ho pripravujú právnici, mal by byť napísaný tak, aby sa s ním dobre pracovalo čo najväčšiemu okruhu osôb. Je jasné, že čím je dokument dlhší, tým je práca s ním náročnejšia. Ešte horšie však je, že mnoho ustanovení, ktoré právne dokumenty predlžujú, neprináša žiadnu pridanú hodnotu. V lepšom prípade len bezducho kopírujú zákon, v tom horšom vyslovene škodia.

Rozvláčne právne dokumenty možno u niekoho vyvolávajú dojem kvality, no opak je pravdou. To, čo právne dokumenty predlžuje, je zväčša len slovný balast, ktorý ich užívateľom komplikuje život. Aké opodstatnenie má napríklad päť strán textu o vyhlasovaní obchodných verejných súťaží, keď sám zákon si vystačí s pár paragrafmi? Prečo starostom a obciam zväzujeme ruky tam, kde to zákon vôbec nežiada? Umelo nafúknutý právny dokument je však nielen nezrozumiteľný. Je aj menej “odolný” voči zmenám externého právneho prostredia. Akákoľvek zmena zákona totiž skôr rozbije dokument, ktorý má 40 strán ako dokument, ktorý ich má len 5. Aj uvedenie dlhého dokumentu do súladu so zákonom je potom ťažšie. Sme preto presvedčení, že právne dokumenty majú byť tak stručné ako sa len dá. Musí v nich byť všetko potrebné, ale ani slovo naviac. Každý právny dokument, ktorý tejto požiadavke nezodpovedá, by mal podstúpiť zoštíhľovaciu kúru.

Ak máte vo vašej obci problémy s prácou s jej vnútornými predpismi, je to možno práve z dôvodov, o ktorých sme teraz písali. V takomto prípade sa netreba báť ozvať. Zo zjednodušenia zbytočne dlhých interných dokumentov bude mať prospech celá obec. V prípade potreby nám kedykoľvek napíšte.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: , , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU