• Uvod
  • Obec
  • Za čo všetko možno poslancom vyplácať odmeny?

Za čo všetko možno poslancom vyplácať odmeny?

Prečítať článok:

Playback speed:


Hoci výkon funkcie mestského alebo obecného poslanca nie je zárobkovou činnosťou, zákon predsa umožňuje vyplácať poslancom odmeny. Úprava vyplácania je pomerne stručná. Nájdeme ju v ust. § 25 ods. 8 zákona o obecnom zriadení a obsahuje len dve pravidlá. A to, že odmeny by mali zodpovedať úlohám a časovej náročnosti poslancovej práce, a že ich ročná výška nesmie presiahnuť jeden mesačný plat starostu.

Napriek veľmi jednoduchej právnej úprave odmien sme sa však stretli s prípadom, kedy si obec takpovediac nechtiac schválila odmeny vyššie. A to vďaka omylu, na ktorý by sme teraz radi upozornili. Zákon totiž neupravuje len odmeny poslancov, ale aj odmeny členov komisií mestského zastupiteľstva a výborov mestských častí. Pretože poslanci sú častokrát aj členmi týchto komisií a výborov, môže niekedy vznikať dojem, že odmeny poslancov a členov komisií a výborov, sa môžu kumulovať. To je ale omyl.

Za členstvo v komisiách a výboroch možno odmeňovať len osoby, ktoré nie sú poslancami. Ak má niekto pochybnosti, pripomíname ústavnoprávnu zásadu, podľa ktorej môžu orgány verejnej moci robiť len to, čo majú dovolené. Keďže zákon o obecnom zriadení dovoľuje odmeňovať za členstvo v komisiách a výboroch len neposlancov, vec je podľa nás jasná. To, samozrejme neznamená, že členstvo poslancov vo výboroch alebo komisiách obce nemôžu zohľadniť v poslaneckých odmenách. Práve naopak, navýšenie poslaneckej odmeny v súvislosti s členstvom v komisii alebo výbore je úplne v poriadku. Len pritom treba pamätať na to, že stále ide len o poslaneckú odmenu. A teda tu platí limit uvedený v spomínanom ust. § 25 ods. 8 zákona o obecnom zriadení.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU