• Uvod
  • Obec
  • Pol roka veľkej novely zákona o majetku obcí.

Pol roka veľkej novely zákona o majetku obcí.

Prečítať článok:

Playback speed:


Koncom apríla uplynulo presne pol roka uplatňovania novely zákona o majetku obcí č. 137/2023 Z.z.. Takže môžeme trochu bilancovať. Pretože väčšina prevodov obecného majetku sa uskutočňovala z dôvodov hodných osobitného zreteľa, sú najsledovanejšou časťou novely paragrafy, podľa ktorých má byť súčasťou zásad hospodárenia s majetkom obce aj popis konkrétnych dôvodov. Doteraz totiž platilo, že dôvodom hodným osobitného zreteľa je to, čo zaň označí samo zastupiteľstvo. Snaha zákonodarcu urobiť vo veciach poriadok je chvályhodná. Ale ukazuje sa, že má svoje limity. Po šiestich mesiacoch je totiž jasné, že spísať dostatočne úplný zoznam dôvodov hodných osobitného zreteľa nie je možné.

Obce si svoje zásady hospodárenia postupne upravujú. No v praxi sa neustále objavujú nové situácie, kedy sa prevod – ktorý sa inak javí úplne legitímne – nedá vykonať. A to preto, lebo zásady danú situáciu vôbec nepredpokladali. Samozrejme, dá sa realizovať aj takýto prevod. Avšak len po predchádzajúcej úprave zásad hospodárenia. Dôsledkom je nakoniec neúmerné predlžovanie celého prevodu a hlavne postupné komplikovanie textu zásad. Keďže sme zástancami jednoduchých právnych dokumentov, takýto vývoj nás neteší. Ale kým zákonodarca nenájde lepšie riešenie, budeme sa s tým musieť zmieriť.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU