• Uvod
  • Obec
  • Obec ako procesný opatrovník – aké sú riziká?

Obec ako procesný opatrovník – aké sú riziká?

Prečítať článok:

Playback speed:


Občania, ktorí si nedokážu zariaďovať svoje záležitosti, nemôžu zostať bez pomoci. Preto im súdy ustanovujú opatrovníkov. To sú tí, ktorí v ich mene konajú, uzatvárajú zmluvy alebo nakladajú s majetkom. Občas úloha opatrovníka pripadne obciam. Vzhľadom na to, čo táto funkcia obnáša, je lepšie, sa jej vyhnúť.

Ustanoveniu opatrovníka určitej osobe predchádza osobitné súdne konanie. Nazýva sa konanie o spôsobilosti na právne úkony. Jeho úlohou je zistiť, či je obmedzenie spôsobilosti na právne úkony vôbec potrebné. Ak je odpoveď kladná, určí súd aj opatrovníka.

Čo môže urobiť obec, aby sa týmto opatrovníkom nestala ona?

To, že obci hrozí ustanovenie za opatrovníka, sa dozvie od súdu. A to na základe svojho ustanovenia za tzv. procesného opatrovníka v konaní pred súdom. Nejde ešte o opatrovníctvo skutočné. Ide len o opatrovníctvo pri rozhodovaní o duševnom stave posudzovanej osoby. To, že súd chce obec ustanoviť za takéhoto procesného opatrovníka, však svedčí o jednom: zrejme nenašiel nikoho vhodnejšieho. Súd bude mať preto rovnaký problém pri hľadaní opatrovníka na všetko ostatné. Takže možno čakať, že aj ním sa stane obec. Ak chce obec svojmu ustanoveniu za riadneho opatrovníka predísť, nesmie situáciu podceniť. A proti uzneseniu o svojom ustanovení za procesného opatrovníka sa musí brániť. Ideálne tak, že súdu preukáže existenciu iných, vhodnejších kandidátov (iná obec, príbuzní, druhovia/družky…). Možno si poviete, že touto otázkou sa už zaoberal súd, a preto nemá význam ju riešiť. Je to pravda, ale len čiastočne. Súd totiž nikdy nie je motivovaný tak ako obec. A dá sa predpokladať, že súd vlastným konaním z úradnej moci nezistí všetko to, čo vie zistiť motivovaná obec. Obce by preto po ustanovení za procesných opatrovníkov nemali rezignovať a mali by sa pokúsiť proti nemu zabojovať. Ak sa im vďaka tomu podarí vyhnúť riadnemu opatrovníctvu, veľmi si uľahčia život.

Bola aj vaša obec ustanovená za procesného opatrovníka v konaní o obmedzení spôsobilosti na právne úkony? Potrebujete poradiť? Kedykoľvek sa na nás obráťte.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: , , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU