Prečítať článok:
Playback speed:
A čo možno čakať?
Zákon č. 200/2022 Z. z. o územnom plánovaní a zákon č. 201/2022 Z. z. o výstavbe sú základom reformy slovenskej stavebnej legislatívy. Hoci boli oba predpisy schválené ešte v roku 2022, účinnosť mali nadobudnúť až 01.04.2024. Niet sa čomu diviť, uviesť do života tak zásadnú reformu nie je jednoduché. Reformou vyvolané organizačné zmeny a príprava potrebných vykonávacích predpisov vyžadujú čas. Teraz však došlo k tomu, o čom sa šepkalo už dlho. Účinnosť reformy, resp. jej časti sa odkladá. 10. januára totiž vláda prijala uznesenie, v zmysle ktorého sa účinnosť nového zákona o výstavbe posúva o jeden rok.
Čo tento odklad prinesie? A o čom vlastne svedčí?
Už v procese prípravy bolo novej stavebnej legislatíve vytýkaných mnoho nedostatkov. Dalo sa očakávať, že ďalšie nedostatky sa objavia pri jej zavádzaní do praxe. A to nielen kvôli jej komplexnosti, ale aj kvôli celkovej nízkej kvalite slovenskej legislatívy. Obávame sa, že prípadné nedostatky nových zákonov sa teraz prejavia ešte výraznejšie. Oba predpisy boli totiž pripravované s tým, že účinnosť nadobudnú naraz. Tvoria totiž jeden funkčný celok. Ak však účinnosť jedného z nich odložíme, bude ten druhý existovať v právnom prostredí, na ktoré nebol stavaný. Objavia sa teda možno problémy, s ktorými nik nepočítal. Dúfame, že sa mýlime. Uvidíme čoskoro.
Odklad účinnosti zákona o výstavbe podľa nás svedčí o tom, že štát si systematicky neplní svoje úlohy a nie je schopný vytvoriť svojim občanom (podnikateľom, samosprávam…) predvídateľné a kvalitné právne prostredie. Dôsledky v podobe zníženého výkonu ekonomiky a zhoršenej kvality života potom znášame my všetci.
* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.
Značky: nízka kvalita legislatívy, odklad, stavebná legislatíva