Prejdú niekedy pozemky pod obecnými cestami na obce?

Mnohí starostovia sú si vedomí neuspokojivého právneho stavu ich obecných ciest. O problémoch s tým spojených, sme už písali. Niektoré obce sa problém podujali vyriešiť a pustili sa do vyporadúvania. Iné čakajú. Domnievajú sa totiž, že tento problém štát vyrieši za ne. A pozemky pod cestami im “priklepne” zákonom.

Je takáto možnosť reálna? Ťažko povedať, ale doterajší vývoj tomu nenasvedčuje. Štát už raz podobným spôsobom skúšal dať obciam pozemky neznámych vlastníkov. No jeho plány zmaril Ústavný súd. Preto predpokladáme, že pri ďalších podobných pokusoch bude skôr opatrný. Nášmu záveru nasvedčuje aj predĺženie lehoty vyporiadanie ciest do roku 2030. K nemu došlo pred pár mesiacmi. Z toho usudzujeme, že vysporiadanie vo vlastnej réžii obci je spôsob, ktorý štát jednoznačne preferuje. Času majú po novom dosť. Samozrejme, kto neverí, môže čakať na zmenu zákona. Ale či sa niekedy dočká, je otázne.