• Uvod
  • Obec
  • Šikanózne žiadosti o informácie – ako na ne?

Šikanózne žiadosti o informácie – ako na ne?

Prečítať článok:

Playback speed:


Dnes si už ani nevieme predstaviť fungovanie verejnej správy bez zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Hoci vnímame sťažnosti starostov a starostiek na jeho šikanózne využívanie zo strany niektorých občanov, predsa sa domnievame, že transparentnosť, ktorú zákon do výkonu verejnej správy vniesol, za občasnú nepríjemnosť stojí. Každopádne, šikanózne žiadosti o informácie sú faktom a mnoho starostov sa legitímne pýta, čo s nimi.

Zákon na prvý pohľad núka elegantné riešenie. Ak totiž obec na žiadosť o poskytnutie v zákonnej lehote vôbec nereaguje, predpokladá sa, že formálne rozhodla o tom, že informáciu neposkytne. Toto môže starostov zvádzať k presvedčeniu, že najlepšou reakciou na šikanóznu žiadosť je pasivita. Nie je to ale pravda. Ide o to, že keďže sa aj takéto nekonanie považuje za rozhodnutie, môže ho žiadateľ o informáciu zákonným spôsobom napádať. A práve v tomto momente nastáva pre obec problém. Bez absencie riadneho zdôvodnenia neposkytnutia informácie (obec jednoducho nekonala) sa totiž proti prípadnému odvolaniu len veľmi ťažko bráni. Takže dostatočne vytrvalý žiadateľ sa nakoniec k informácii dostane omnoho ľahšie. S tým, že v najhoršom prípade s tým môže byť spojená aj povinnosť starostu/obce nahradiť žiadateľovi trovy súdneho konania. Čiže aj ak má obec pocit, že žiadosť o poskytnutie informácie je šikanózna, resp. jej nemôže vyhovieť, predsa by si mala dať tú námahu a vydať o tom formálne rozhodnutie. Táto investícia sa jej potom vráti v neskorších štádiách bitky o požadovanú informáciu.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU