Chystá sa (údajne) zmena zákona o sociálnych službách.

Nedávno prebehla médiami správa o chystanej novelizácii zákona o sociálnych službách. Tomuto zákonu sme sa už v našich blogoch venovali. A to v tom zmysle, že jeho ešte v minulom volebnom období prijatá zmena núti obce poskytovať neverejným poskytovateľom príspevky na činnosť (v súvislosti so starostlivosťou o ich obyvateľov, o ktorých sa títo neverejní poskytovatelia starajú). Vlna predžalobných výziev od neverejných poskytovateľov, ktoré obce začali po nadobudnutí účinnosti novely dostávať, zrejme každého prekvapila. Vážnosť situácie si podľa všetkého uvedomila aj vláda. Minister práce totiž oznámil, že zákon sa bude novelizovať opäť.

Hoci sme ešte návrh sľúbenej zmeny nevideli, spôsob, akým sa navrhuje s problémom vysporiadať, podľa nás nie je riešením. Základným problémom súčasného znenia zákona je totiž to, že obce sú neverejným poskytovateľom povinné platiť. Aby sa obce tejto povinnosti vyhli, majú mať po novom právo umiestniť klienta do iného, napr. vlastného zariadenia. Tu je podľa nás problém. Nie každá obec totiž disponuje vlastným zariadením. A prekladať klienta z jedného neverejného do druhého neverejného zariadenia s povinnosťou platby tiež nie je riešením. Možno pochybovať aj o praktickej uskutočniteľnosti nejakého núteného presunu. Každopádne, kým neuvidíme text nového zákona, nebudeme súdiť. Vzhľadom na to, čo už teraz vieme, však máme určité obavy. Budeme záležitosť naďalej sledovať a ak na niečo zaujímavé narazíme, ešte sa k téme vrátime.