Ďalšia rana pre obce?

Prečítať článok:

Playback speed:


Ak toto prejde, nevyhne sa vysporiadaniu ciest žiadna obec…

Prvého júla sa v parlamente objavila krátka novela č. 66/2009 Z. z. Je to zákon o usporiadaní pomerov k pozemkom, na ktorých stoja stavby patriace župám a obciam. Teda aj cesty.

Mnoho týchto stavieb stojí na cudzích pozemkoch a práve tento problém zákon rieši. Napríklad tým, že k nevysporiadaným pozemkom zriaďuje v prospech vlastníka cesty vecné bremeno. Zákon však neupravuje otázku náhrady za takéto vecné bremeno. Doteraz sa ňou zaoberala len súdna prax a to pomerne nejednotne. Práve preto nebolo v tejto veci ani príliš mnoho súdnych sporov. Pri nejednoznačnej právnej úprave vlastníkov pozemkov mnohokrát ani nenapadlo, že by mohli niečo žiadať. To by sa malo zmeniť. Ak predkladatelia so svojou novelou uspejú, budú vlastníci stavieb (obce, župy) za užívanie pozemkov platiť. A to pravidelné platby vo výške určenej znaleckým posudkom a zodpovedajúcej nájomnému za porovnateľný nezaťažený pozemok. S tým, že suma sa bude v závislosti od inflácie pravidelne zvyšovať.

Novela teda dáva vlastníkom pozemkov do rúk extrémne účinný nástroj na získanie náhrady. A ak prejde a vlastníci ju začnú vo veľkom využívať (nevysporiadaných pozemkov pod cestami je plno), pre rozpočty mnohých obcí to môže znamenať poriadny šok. Jediná možnosť, ako sa bude dať takémuto nekonečnému trápeniu vyhnúť, je cesty si definitívne vysporiadať.

Každopádne, celý legislatívny proces je len na začiatku a všeličo sa môže ešte zmeniť. Predovšetkým preto, lebo ide o opozičný poslanecký návrh a nie je jasné, či získa podporu. Bez ohľadu na to však otázka náhrad pre vlastníkov, ktorých pozemky sú zaťažené zákonnými vecnými bremenami, ostane naďalej aktuálnou. Ako vždy, budeme túto tému ďalej sledovať.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU