• Uvod
  • Obec
  • Komunálne voľby sa blížia – a s nimi aj špeciálny spôsob hlasovania

Komunálne voľby sa blížia – a s nimi aj špeciálny spôsob hlasovania

Prečítať článok:

Playback speed:


Tento rok nás čaká volebná supersobota – v jeden deň prebehnú voľby do orgánov obcí a miest a samosprávnych krajov.

Pretože jeseň je v poslednej dobe tradične kovidovým obdobím, Národná rada schválila 10.05.2022 osobitný zákon, ktorý by mal umožniť hlasovanie aj osobám, ktoré by kvôli nariadenej karanténe alebo izolácii inak museli ostať doma. Takéto osoby budú môcť požiadať o tzv. špeciálny spôsob hlasovania.

Žiadosť podávajú telefonicky, najneskôr do 12.00 posledného pracovného dňa pred konaním volieb. Obec bude povinná najneskôr 5 dní pred voľbami zverejniť príslušné telefónne číslo. Za prihlásenými voličmi potom osobne vycestujú členovia špeciálnych volebných komisií, ktoré zákon na tento účel zriaďuje.

Zákon myslel aj na to, ako sa určia členovia komisie ktorí vycestujú – bude to žreb. Zrejme pre prípad, ak by sa niektorí členovia komisií chceli uliať zo stretnutí s kovidovými pacientmi. A prečo o tomto zákone vôbec píšeme? Pretože materiálne a technické zabezpečenie činností špeciálnych volebných komisií a špeciálneho hlasovania budú zabezpečovať obce.

Každopádne, napriek tomu, že zákon je už schválený, k špeciálnemu hlasovaniu ešte nemusí dôjsť. Stane sa tak jedine vtedy, ak Úrad verejného zdravotníctva do 30.09. nariadi kovidovým pacientom alebo ľuďom s podozrením na kovid vyhláškou izoláciu. Ak spomínaný Úrad takúto vyhlášku nevydá, špeciálne hlasovanie nebude. Všetko teda závisí od toho, aká bude epidemiologická situácia. Všetci dúfame, že dobrá.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU