• Uvod
  • Obec
  • Ďalší pokus štátu získať pozemky neznámych vlastníkov

Ďalší pokus štátu získať pozemky neznámych vlastníkov

Prečítať článok:

Playback speed:


Pred časom sme sa zamýšľali, či sa štát ešte niekedy pokúsi získať pozemky neznámych vlastníkov. Naše úvahy nájdete TU. Pretože Ústavný súd už jeden takýto pokus prekazil, čakali sme, že štát bude pri ďalších pokusoch opatrný. A ako sme sa mýlili…

Veľké množstvo nevysporiadanej pôdy je pre štát asi príliš veľkým lákadlom. Ministerstvo pôdohospodárstva totiž pred časom zverejnilo zámer nového zákona o pozemkoch nezistených vlastníkov. Berúc do úvahy výhrady Ústavného súdu teraz navrhuje, aby vlastnícke právo neprechádzalo na štát automaticky, mocou zákona, ale v osobitnom konaní. V ňom o prechode vlastníctva bude rozhodovať správny orgán (ešte nevieme aký). Takto sa údajne zabezpečí individualizovaný prístup ku každému vlastníkovi, t. j. to, čo požadoval Ústavný súd. Celý postup by mal prebehnúť tak, že sa najprv zverejnia zoznamy pozemkov s neznámym (nezisteným vlastníkom). Pozemky, ku ktorým sa nik neprihlási, budú “priznané” štátu. Pozemky, ku ktorým sa prihlásia právni nástupcovia vlastníkov a preukážu, že podali žalobu na súd, štát nedostane. Zákon by mal obsahovať aj osobitnú úpravu pre pozemky bývalých židovských vlastníkov a zriadenie garančného fondu na uspokojovanie niektorých vlastníkov, ktorí v procese o svoje pozemky prídu.

Čo si o navrhovanom zákone myslíme?

Okrem pochybností o ústavnosti celého zámeru sa obávame, že individualizované rozhodovanie o každom jednom pozemku bude veľmi náročné. Správne orgány (to je jedno aké) sú vyťažené tak či tak a nová agenda im život určite neuľahčí. Pripomíname, že sa jedná o tisícky pozemkov. Extra záťaž čaká aj súdy. Pretože na to, aby potomkovia vlastníkov o pozemky neprišli, budú musieť vo veľkom podávať žaloby. Očakávame síce, že štát sa všetko pokúsi čo najviac automatizovať, ale po doterajších skúsenostiach sme skôr pesimisti. Možné problémy si podľa nás uvedomuje aj sám predkladateľ. Domnievame sa tak práve kvôli zriadeniu garančného fondu. V zmysle príslovia, že keď sa rúbe les, lietajú triesky, si je štát asi vedomý, že o pozemky prídu aj tí, ktorí by o ne prísť nemali. A tak pre nich zriaďuje aspoň tento fond.

Každopádne, celý zákon je len v štádiu prípravy a tak sa všeličo môže zmeniť. Takže zatiaľ nechceme maľovať čerta na stenu. Počkáme si a uvidíme. O všetkom podstatnom vás určite budeme informovať.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU