Majú obce právo na štrajk?

Prečítať článok:

Playback speed:


V súvislosti s plánovanými zásahmi do financovania samospráv vyzvalo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) svoje členské mestá a obce na štrajkovú pohotovosť.

Majú však obce právo štrajkovať?

V čisto právnom slova zmysle nie. Právo na štrajk je ústavou vyhradené jedine pracujúcim fyzickým osobám, a to tiež nie všetkým. Subjekty verejného práva právo štrajkovať nemajú. Táto skutočnosť je samozrejme jasná aj ZMOSu. Domnievame sa preto, že výraz “štrajk” ZMOS použil len kvôli jeho všeobecnej zrozumiteľnosti. S tým, že ním označil predovšetkým obmedzenie plnenia úloh v rámci preneseného výkonu štátnej správy.

Obmedzenie činností na úseku prenesenej štátnej správy je však podľa nášho názoru problematické. ZMOS síce vo svojom vyhlásení tvrdí, že príslušné predpisy toto umožňujú, no jeho zdôvodnenie je veľmi stručné. Obce (a my tiež) by preto určite uvítali podrobnejšie právne argumenty. Ak sa už totiž rozhodnú prestať vykonávať určité činnosti (a znepríjemniť tak život svojim občanom), mali by si byť isté, že preto nebudú niesť nepriaznivé právne následky. Tým samozrejme netvrdíme, že odpor obcí nie je legitímny. Práve naopak.

Pretože samospráva si svoje úlohy plní podstatne lepšie ako štát, vnímame chystané zásahy do jej financovania veľmi negatívne. Akurát by sme pri každom kroku, ktoré obce na svoju obranu podniknú, radi videli jasný právny základ.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

 

Značky: ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU