Vysporiadanie podielového spoluvlastníctva a neznámi vlastníci. Ako môže obec pomôcť?

Každý kto vysporadúval podielové spoluvlastníctvo k pozemkom sa stretol s fenoménom neznámych vlastníkov. To sú tí, ktorých údaje na liste vlastníctva nie sú kompletné a preto ich zo zákona zastupuje a ich podiely spravuje Slovenský pozemkový fond (SPF). Takéto zastúpenie vzniká zo zákona, bez ohľadu na to, či SPF je alebo nie je na liste vlastníctva zapísaný ako správca.

Toto však niektoré súdy neakceptujú. A pri nezapísanej správe SPF v konaní o zrušení spoluvlastníctva nútia žalobcov, aby chýbajúce údaje neznámych vlastníkov zistili, doplnili a dokonca vyhľadali ich dedičov. S tým, že v konaní bez toho nebudú pokračovať.

Takáto prax je zjavne nesprávna a v rozpore so zákonom. Ten totiž jasne vraví, že neznámeho vlastníka zastupuje SPF a nikomu neukladá povinnosť, aby údaje neznámych vlastníkov došetroval. Mnohokrát je to koniec koncov úplne nemožné. Každopádne, tým, že súdy účastníkov konaní nútia k nemožnému, fakticky ich pripravujú o zákonné právo zrušiť a vysporiadať svoje podielové spoluvlastníctvo. Tejto situácii sa dá našťastie predísť – občanovi však musí pomôcť obec. Táto je totiž na základe osobitnej žiadosti oprávnená dať zapísať na list vlastníctva ku každému neznámemu vlastníkovi správu SPF. Musí len predložiť výpis z registra obyvateľov a verejnú vyhlášku o šetrení neznámeho vlastníka. Na základe žiadosti potom zapíše kataster k dotknutému vlastníkovi na list vlastníctva správu SPF. A súd by už od ostatných spoluvlastníkov nemal v konaní o zrušenie a vysporiadanie spoluvlastníctva vyžadovať zbytočnú nadprácu.

Ak chce vaša obec takýmto spôsobom uľahčiť niektorému zo svojich občanov zrušenie a vysporiadanie spoluvlastníctva, kedykoľvek sa nám ozvite. Radi vám pomôžeme.

P.S.: rovnakým spôsobom môže obec pomôcť aj sebe, ak pozemky vysporiadava ona sama.

Značky: ,