P. S.: Môže starosta postúpiť práva zo zmluvy?

Skutočný príklad z Partizánskej Ľupče

V našich blogoch sme už riešili tému postúpenia práv zo zmluvy o prevode obecného majetku. Menovite prípad, kedy poslanci schvália uzavretie zmluvy s konkrétnou osobou a starosta dodatočnou dohodou a bez súhlasu zastupiteľstva práva z tejto zmluvy prevedie na niekoho iného. Prevádzaný majetok tak získa osoba odlišná od tej, ktorú schválilo zastupiteľstvo.

Vždy sme boli presvedčení, že takýto postup nie je možný. Obchádzajú sa ním totiž kontrolné právomoci zastupiteľstva – ak zastupiteľstvo schváli prevod majetku s určitým zámerom, posudzuje nielen kvalitu samotného zámeru, ale aj kvalitu osoby, s ktorou sa má zámer realizovať. Je pritom celkom dobre možné, že ak by sa mal obecný majetok previesť na inú osobu, zámer by nikdy nebol schválený.

Tento náš názor teraz právoplatne potvrdili aj súdy v reálnom spore. Ešte v roku 2008 schválilo obecné zastupiteľstvo obce Partizánska Ľupča vklad viac ako 30 hektárov pozemkov do novej akciovej spoločnosti so súkromným investorom. Práva zo zmluvy, na základe ktorej sa mala založiť nová akciovka, však obec bez súhlasu poslancov previedla na inú osobu. Obec tak majetok vložila do firmy s niekým iným, ako bol poslancami schválený investor. A de facto oň prišla. Nové vedenie obce si túto skutočnosť uvedomilo a hľadalo spôsob, ako stratený majetok získať späť. A to sa nám teraz spoločne po niekoľkoročnom súdnom spore podarilo. Mimoriadne nás teší, že aj vďaka nám získala obec späť pozemky, ktoré bude môcť využiť na svoj ďalší rozvoj a skvalitnenie života svojich občanov.

Ďakujeme pánovi starostovi Ladislavovi Balážecovi a poslancom obecného zastupiteľstva obce Partizánska Ľupča, že nám dali dôveru a umožnili našej advokátskej kancelárii na tomto prípade pracovať. Pánovi starostovi súčasne ďakujeme aj za súhlas so zverejnením informácií o tomto prípade.