Novela zákona o majetku obcí – čo všetko môžu po novom aktivisti?

V našom blogu sme už písali o novele zákona o majetku obcí. A sľúbili sme sa k nej ešte vrátiť. Týmto náš sľub plníme a napíšeme niečo o tom, ako budú môcť do predajov obecného majetku zasiahnuť rôzni aktivisti.

Pôvodné znenie zákona umožňovalo každému, kto mal v obci trvalý pobyt (občan obce), napádať prevod obecného majetku. Avšak len vtedy, ak sa v rozpore so zákonom neuskutočnil dražbou, priamym predajom najmenej za znaleckú cenu alebo obchodnou verejnou súťažou. Toto novela mení – a hneď dvoma spôsobmi.

V prvom rade rozširuje okruh osôb, ktoré môžu žalobu podať. Už to nie sú len občania obce, ale aj tí, ktorí v nej majú majetok alebo majú na veci iný právny záujem. Teda trebárs aj rôzni aktivisti, ktorí inak s obcou nemusia mať nič spoločné. Druhá zmena spočíva v tom, že v minulosti mohla byť ako dôvod napadnutia prevodu uvedená jedine skutočnosť, že nebola zorganizovaná dražba, súťaž alebo priamy predaj. Ak sa dražba, súťaž alebo priamy predaj uskutočnili, napadnutie nebolo možné, a to ani vtedy ak ich priebeh nebol úplne v súlade s “kostolným poriadkom”. Po novom už ale zákon hovorí, že napadnúť sa dá vždy, ak sa pri prevode nedodržal zákon.

Laik v tom možno žiadny rozdiel nevidí, ale to je omyl. Ten si človek uvedomí až potom, ako sa oboznámi s ostatnými časťami novely. Po novom sa napríklad výslovne ustanovuje, že obchodné verejné súťaže musia byť transparentné, nediskriminačné, a že musia vytvárať spravodlivé konkurenčné prostredie. Na to, aby bol prevod bez rizika, už teda nestačí len zorganizovať súťaž, ale táto súťaž musí mať aj určité parametre. Ak tieto splnené nebudú (čo sa občas stávalo), prevod môže byť úspešne napadnutý – kýmkoľvek.

Podobných ustanovení je v novele zákona viac. Čím viac ju študujeme, tým viac ich objavujeme. Takže sa k nej ešte opäť vrátime a vysvetlíme ďalšie čiastkové zmeny.

Značky: , , ,